OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Żary Kunice

Ostatnia zmiana: 2020-04-15

Opis ogólny
Opis ogólny: Przejście po torowiskiem zasypane w latach 90-tych XX wieku. Znajdowało się po południowej stronie ulicy Grunwaldzkiej na wysokości przejazdu kolejowego (info: grześ, 12-12-2013)

Opis infrastruktury: Mimo demontażu części torów dodatkowych w dalszym ciągu istnieje bocznica do huty szkła "Vitrosilicon", która odgałęzia się na północny-wschód od stacji. Ciekawostką jest przerzucony nad nią wiadukt drogowy w ciągu ul. Westerplatte, który na zachodnim przyczółku posiada coś na kształt bunkra lub strażnicy. Wiadukt obecnie jest w złym stanie technicznym i tylko piesi i rowerzyści mogą z niego korzystać. Opodal wiaduktu stoją resztki konstrukcji wysokiej rampy ładunkowej. Istnieją także dwa tory przy placu ładunkowym, na których ładowane są wagony oraz nieczynny tor prowadzący do magazynu stacyjnego. Prawdopodobnie istniała także bocznica do dawnej cegielni, odgałęziająca się na południowy zachód od stacji, przecinająca ul. Powstańców Wielkopolskich. Obecnie tor jest urwany przed ulicą. Dodatkowo istniała także kolej wąskotorowa, z której korzystała huta szkła Vitrosilicon i huta szkła Saint Gobain, położona w kierunku na południowy-zachód od stacji. Resztki toru wąskiego znajdują się w jezdni ul. Powstańców Wielkopolskich. Część stacji przeznaczona na odprawę podróżnych to jedna krawędź peronowa przy torze głównym. (info: wasiukibic 16-IV-2016)
Dane tabelaryczne
Województwo: lubuskie
dodatkowe tory: część rozebranych, część czynnych i wykorzystywanych
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: zlikwidowane (zasypane)
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: HAFAS:5104334
IBNR:7567
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  97,630 Miłkowice – Jasień (282)  
  Żary Kunice – bocznice  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Żary Kunice CIECH Vitrisilikon (woj. lubuskie) 0,37 km
Mirostowice Dolne At (woj. lubuskie) 3,16 km
Mirostowice Dolne (woj. lubuskie) 3,31 km
Jankowa Żagańska (woj. lubuskie) 3,78 km
Żary (woj. lubuskie) 4,87 km
Marszów (woj. lubuskie) 5,05 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 Paweł Kurosiński (2018-05-25 22:30:56)
    Drobna poprawka: za czasów Saint Gobain i Vitrosiliconu wąskotorówka już od wielu lat nie była użytkowana! Dokonała żywota wcześniej, za czasów HSO Kunice od 2 połowy lat 80 u.w. na pewno nie była czynna. Lat wcześniejszych nie pamiętam, a mieszkałem w zasięgu wzroku. Pozdrawiam - Paweł.
  • #2 (odp. na #1) wasiukibic (2018-05-26 19:01:08)
    Dziękuję bardzo za informacje. Swoją drogą to dziwne, że Vitrosilicon ma swoją bocznicę normalnotorową, a "Sangobango" nie, mimo że to też duży zakład o przedwojennym rodowodzie. Ciekawi mnie jeszcze, czy obie huty szkła były niegdyś jednym zakładem, czy od początku działały jako osobne przedsiębiorstwa. Nie mniej jednak - interesujące są to miejsca. Również pozdrawiam.
  • #3 Paweł Kurosiński (2020-01-14 16:04:41)
    Witam tor który urywa się przy drodze mógł prowadzić do rampy przeładunkowej, której pozostałości widać na początku lasku między Kunicami a Jankową Żagańską. Widoczny jest też murek oporowy przy nieistniejącym torze oraz resztki nasypu wąskotorówki(prawdopodobnie). Pozdrawiam

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Żary Kunice

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...