OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Poznań, pomnik przy stadionie miejskim

Ostatnia zmiana: 2020-05-08

Opis ogólny
Oficjalne odsłonięcie lokomotywy Lecha pod Stadionem INEA w Poznaniu odbyło się 16 października 2016 roku przed meczem Lecha Poznań z Wisłą Kraków.
Pomnik nawiązuje do kolejarskiej tradycji klubu. Lech Poznań przez wiele lat swojego istnienia był bowiem związany i finansowany przez kolej. Skrót "KKS", który dziś ma już tylko znaczenie symboliczne, oznaczał Kolejowy Klub Sportowy. W wielkopolskiej gwarze o piłkarskiej drużynie z Poznania mówi się często "Kolejorz".
Parowóz Ty51-183 został wyprodukowany w 1956 roku w zakładach Hipolita Cegielskiego (wtedy Zakłady im. Józefa Stalina). Tam też, po 60 latach, został odrestaurowany. Do Poznania wrócił z Wolsztyna. Ojcem chrzestnym parowozu był Zbigniew Dzielędziak, który przez wiele lat był jego maszynistą. Parowóz wygląda niemal dokładnie tak samo jak w momencie, gdy wyjechał z fabryki. Ma tylko jeden dodatkowy element - herb "Kolejorza" dumnie przymocowany na froncie do drzwi dymnicy. W 2018 roku po wygaśnięciu umowy z INEA stadion stał się po prostu Stadionem Miejskim (a potocznie Stadionem przy Bułgarskiej).(info: Przemysław Warczyński).
Dane tabelaryczne
Województwo: wielkopolskie
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Poznań Junikowo (dawna lokalizacja) (woj. wielkopolskie) 2,61 km
Poznań Górczyn (woj. wielkopolskie) 2,82 km
Rudnicze Bocz (woj. wielkopolskie) 3,47 km
Poznań Wola (woj. wielkopolskie) 4,06 km
Poznań Junikowo (woj. wielkopolskie) 4,45 km
Poznań POD (woj. wielkopolskie) 4,58 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Poznań, pomnik przy stadionie miejskim

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...