OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Poznań Junikowo (dawna lokalizacja)

Ostatnia zmiana: 2017-11-12

Opis ogólny
Pod koniec 2007 roku przystanek przeniesiono kilkaset metrów na zachód
Dane tabelaryczne
Województwo: wielkopolskie
budynki: W miejscu wiaty w latach około 1950-1960 znajdował się tu mały drewniany budynek, z kasą i poczekalnią, którą obsługiwał dróżnik. Rozebrany i zastąpiony na tych samych fundamentach daszkiem podczas zmiany kategorii przejazdu na niestrzeżony. (źródło z relacji ustnej). Obecnie po starym przystanku nie został ślad, ogrodzenia zdjęto, nasyp zniwelowano, przejazd zlikwidowano, a drogę zablokowano barierą. Nowy przystanek kilkaset metrów dalej(km. 313): 2 wiaty przystankowe, 2 perony po 1 krawędzi. Stan na styczeń 2009r. (info od: Adam Żmuda, 2009-01-18)
zadaszenie peronów: rozebrano wiatę przystankową
perony: Rozebrano dwa perony jednokrawędziowe.
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  311,502 Warszawa Zachodnia – Kunowice (– Frankfurt (Oder)) (3)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Rudnicze (wielkopolskie) 1,10 km
Poznań Junikowo (wielkopolskie) 2,21 km
Pomnik przy stadionie miejskim (wielkopolskie) 2,61 km
Poznań Górczyn (wielkopolskie) 3,93 km
Plewiska (wielkopolskie) 4,93 km
Poznań Wola (wielkopolskie) 5,82 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji |

Komentarze:

 • #1 Maciej Wiertelak (2017-11-12 13:43:55)
  Tak, był tam drewniany budyneczek, spełniający rolę mini stacji kolejowej i budki dróżnika. W latach 60-tych mieszkałem na ulicy Opawskiej około 200 metrów od tego przejazdu i było to nasze najważniejsze "okno na świat". Odpowiedz»
 • #2 (odp. na #1) roman paul poznań (2017-11-13 15:33:11)
  właśnie nie zauważyłem ze Pan o tym wspomina i w poprzednim wpisie zadałem panu pytanie o ten budyneczek
  pozdarwiam
  Odpowiedz»
 • #3 (odp. na #1) roman paul poznan (2017-11-13 16:35:40)
  pamiętam ten budyneczek napisałem, ze poszukuje jego zdjęcia jak na razie bezskutecznie. Z tego przystanku, z ojcem, wyruszałem do stacji Paledzie i tam idąc skrótem przez las docieraliśmy do mojej babci, która mieszkała w Zakrzewie. Teraz kojarzę, że najczęstszym parowozem, który prowadził wtedy skład był Ok1.
  pozdrawiam
  Odpowiedz»

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Poznań Junikowo (dawna lokalizacja)

Do zapisu

Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...