OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

KWK Makoszowy

Ostatnia zmiana: 2021-08-26

<== | Galeria
Data: 2020-07-27
Autor: Michal__TG
Napisz e-mail
Zamieszczono: 2020-07-30

Galeria użytkownika Michal__TG

Nieczynny szyb 4 likwidowanej kopalni Makoszowy w Zabrzu. Na pierwszym planie linia 141/149.

Licencja: Można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' tylko do celów niekomercyjnych z podaniem źródła i autora [?]

Tagi: budynki towarzyszące (inne); infrastruktura torowa/rozjazdy/równie stacyjne.

Zaproponuj tagi

Podobiekty:

Dodaj podobiekty
Odsłon : 312
: 5

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

 • #1 wasiukibic (2022-05-09 22:28:48)
  Już stoi przy nim żuraw wieżowy, to zapewne początek jego fizycznej likwidacji.
 • #2 113 (2022-05-11 09:06:49)
  A po kiego grzyba likwidują w dobie kiedy jest zagrożenie kryzysem energetycznym? Niech mi nikt tu nie wciska transformacji energetycznej, bo to jest to samo zacofanie co ustrojowa w 89. Ludzie, którzy żyli na przełomie lat 80/90-tych pamiętają dziką prywatyzację, oraz mafie, które były bardzo niebezpieczne. I najgorsze jest to, że ktoś chce powtórzyć taki sam scenariusz przez unię europejską. Nie jestem Adolfem, ale nie chcę aby doszło do takiego samego upadku jaki był w 89 i 90. Musiałem naprawdę to z siebie wyrzucić.
 • #3 wasiukibic (2022-05-11 09:42:39)
  To jest fest pociulane: https://dziennikzach…
  "Zakończeniem przetargu ws. sprzedaży Makoszów po pierwszej turze rozmów zaskoczony jest Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, który starał się zachęcić różnych inwestorów do wystąpienia w tym postępowaniu. Udało się przekonać tylko jednego - spółkę KWK Siersza.
  - Po raz pierwszy związkowcy pokazali, że wolą zlikwidować kopalnię, wziąć odprawy niż utrzymać miejsca pracy. Jestem zaskoczony również tym, że państwo polskie tak łatwo rezygnuje ze zwrotu kilkuset milionów złotych do budżetu państwa - komentuje. SRK tłumaczyła, że odstąpiła od dalszego prowadzenia rozmów, bo KWK Siersza nie dawała „należytej rękojmi kontynuowania dotychczasowej działalności kopalni Makoszowy, sfinansowania jej bieżącej działalności i koniecznych inwestycji oraz zwrotu udzielonej kopalni pomocy publicznej” - czytamy w komunikacie SRK."
  https://zabrze.com.p…
  "Trzy związki zawodowe powołały Spółkę Pracowniczą Makoszowy” i będą się starać o przejęcie części majątku kopalni. Uda im się? Nie wiadomo. Niedawno przesłali list intencyjny do ministra energii Krzysztofa Trzóchewskiego. Kontaktują się też z firmami związanymi z górnictwem."
  "W planach – jeśli taka możliwość się pojawi – jest przejęcie części (ok 20%) zakładu w formie dzierżawy lub leasingu. Byli pracownicy KWK Makoszowy sądzą, że złoża warte eksploatacji wynoszą mniej więcej 54 miliony ton węgla. Nie chcą, by zakład był likwidowany i prognozują że przyniesie zyski oraz da pracę jeszcze na długi czas."
 • #4 113 (2022-05-13 23:25:47)
  @wasiukibic: Mimo, że są to wieści sprzed kilku lat to jednak jak najbardziej Makoszy należałoby przywrócić do eksploatacji z pewnymi ważnymi warunkami (jak większe udziały w pełni polskich firm). Już teraz patrząc na to co się dzieje u naszych wschodnich sąsiadów powoduje, że teraz priorytetem stało się bezpieczeństwo energetyczne a nie idea wiary w pseudoekologiczne programy nacechowane ideologią. Najważniejsze pytanie pozostaje również jak z bocznicami i liniami biegnącymi do kopalni. Czy też nie należałoby zrobić tak, że na terenie bocznic niektórych zakładów na Śląsku (w tym również i kopalń) mogłyby funkcjonować elektryczne lokomotywy manewrowe coś trochę w pokroju EM10, czy raczej średnio dobry pomysł? Generalnie w pewnym stopniu uważam, że rozbudowa elektryfikacja bocznic i rozbudowa manewrowego taboru elektrycznego w moim województwie mogłaby być kluczowa.
 • #5 (odp. na #4) wasiukibic (2022-05-14 00:07:41)
  Przywrócić? W Polsce? O ile faktycznie byłoby jeszcze co fedrować. Tam już wszystko jest wyprute ze środka, chodniki i szyby zasypane albo zatopione, nadszybie jednego już poszło na złom, następny przygotowany do rozbiórki. Kolejny raz zrobiono wiele, aby eksploatacja złóż nie mogła zostać reaktywowana w sprzyjającej koniunkturze, przykład DZW: Kopernika i Nowej Rudy, niczego decydentów nie nauczył. Przedsiębiorcy z zagranicy, którzy chcieli reaktywować tam wydobycie łapali się za głowę, jak się dowiedzieli w jaki sposób postąpiono. Wtedy jednak były trochę inne czasy, dzika transformacja, ekspertyzy pisane na zamówienie, ale teraz, po trzech dekadach doświadczeń? Polak przed szkodą i po szkodzie głupi, znaczy może nie tyle Polak, co rząd, udający troskę o interesy naszego kraju. Dali by tej spółce pracowniczej podziałać, a nóż widelec by im zagrało? Już się jednak nie tego nie dowiemy.

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Stacja kolejowa KWK Makoszowy

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...