OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Żarów

Ostatnia zmiana: 2019-08-19

Opis ogólny
Opis ogólny:

Stacja powstała sporo po wybudowaniu linii.
Stacja obsługiwała kiedyś 2 bocznice (info: Adrian Górski, 2005-05-11)

Opis infrastruktury: Bocznice jakie obsługiwała stacja Żarów: - do Zakładów Chemicznych "Żarów" - w czasach świetności fabryki wykorzystywana bardzo intensywnie, dziś opuszczona i zapomniana, przecina wydzielonym pasem przez centrum miasteczka - do złomowiska i elewatora zbożowego - wykorzystywana sporadycznie, dość mocno zarośnięte przez chwasty, zakłady posiadają własne lokomotywki spalinowe (wizualnie wyglądają na zadbane) - do dawnej prażalni kaolinu - po upadku prażalni opuszczona ale zachowana, dziś na terenie dawnej fabryki powstała składnica złomu, która reaktywowała bocznice, posiada nawet własną lokomotywkę manewrową - do nowej fabryki "Elektrolux" - wpięta bezpośrednio do toru szlakowego linii Wrocław - Jelenia Góra, niedawno zbudowana i chyba jeszcze ani razu nie wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem, prowadzi ona do jednej z hal ale gruba warstwa rdzy na szynach świadczy o tym, że póki co stanowi ona niejaką ozdobę dla tego zakładu Grupa torów zdawczo-odbiorczych (4 po zachodniej stronie stacji) jest obecnie używana od wielkiego dzwonu, na 2 z nich obowiązuje zakaz wjazdu z powodu fatalnego stanu technicznego, na wszystkich torach rosną coraz większe krzaki a gdzieniegdzie nawet drzewa. Tor wyciągowy (znacznej długości) w strony Jaworzyny Śląskiej również jest w katastrofalnym stanie, swego czasu ktoś założył tam pasiekę . Najczęściej wykorzystywanym torem jest - oprócz głównych - tor główny dodatkowy. Ekspedycja towarowa jest martwa, praktycznie nic nie dzieje się też na placach ładunkowych, kropkę nad I stanowi nieużywany skrajnik. W obrębie stacji znajdują się 3 strzeżone przejazdy kolejowe. Wiata na jedynym wyspowym peronie jest w złym stanie technicznym, podobnie jak tablice z nazwą stacji oraz zadaszenie przejścia podziemnego. Biorąc pod uwagę, że Żarów jest obecnie miejscem intensywnego rozwoju przemysłu stanowi to fatalną wizytówkę dla miasteczka. (info: wasiukibic, 2007-X-08) Bocznica prowadząca do dawnych Zakładów Chemicznych "Organika" została rozebrana ok.2 miesięcy temu.(info: Andrzej Babiak, 2010-11-29)
Trzy z czterech torów grupy zdawczo-odbiorczej zostały rozebrane. (info: wasiukibic, 2017-IV-01)

Opis budynków: Jedna nastawnia umieszczona dość dziwnie, bo w środkowej części budynku dworca tak więc przegląd stacji przez dyżurnego jest wręcz fatalny co wymusza istnienie aż 3 budek dróżniczych w obrębie stacji. (info: wasiukibic, 2007-X-08)
Dane tabelaryczne
Województwo: dolnośląskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: wiata nad peronem
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: czynne
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: Kasa zamknięta 30 marca 2015 r.
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 1
Krawędzie peronowe: 2
kody: EPA:5100771
HAFAS:5104251
IBNR:6554
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  42,612 Wrocław Świebodzki – Zgorzelec (– Görlitz) (274/493)  
  Żarów – bocznice  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Żarów Electrolux Poland (woj. dolnośląskie) 2,39 km
Bolesławice Świdnickie (woj. dolnośląskie) 6,34 km
Jaworzyna Śląska, parowozownia (woj. dolnośląskie) 6,85 km
Jaworzyna Śląska (woj. dolnośląskie) 7,72 km
Ciepłownia Zawiszów (woj. dolnośląskie) 8,76 km
Jaroszów (woj. dolnośląskie) 9,23 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Żarów

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...