OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ciepłowia Zawiszów

Ostatnia zmiana: 2018-05-06

Galeria | ==>
Data: 2018-05-03
Autor: wasiukibic
Napisz e-mail
Zamieszczono: 2018-05-06

Galeria użytkownika

Jadąc Podsudecką przez Świdnicę zawsze intrygowała mnie ta wyglądająca na zniszczoną lub niedokończoną budowla mostowa na wysokości osiedla Zawiszów. Zagadkę wyjaśnił mi dopiero pewien napotkany w okolicy dziadek (mam nadzieję, że nie naściemniał), który pracował przy budowie osiedla od pierwszego bloku. Otóż do końca lat 70. XX wieku (rozpoczęcie budowy osiedla) ciepłownia Zawiszów wraz z prowadzącymi doń torami nie istniała. Do tego momentu, nad torami Podsudeckiej istniał widoczny, poniemiecki, jednoprzęsłowy wiadukt drogowy, którym prowadziła polna, słabo uczęszczana droga, bo w okolicy poza ogródkami działkowymi nic nie było. W połowie lat 70. XX wieku podjęto decyzję o budowie osiedla Zawiszów wraz z nową ciepłownią (uruchomioną w połowie lat 80. XX wieku), do której węgiel miano transportować wagonami. Przed rozpoczęciem układania torów do ciepłowni wyrównano więc teren po zachodniej stronie torów Podsudeckiej, przerywając z jednej strony nasyp prowadzący do wiaduktu, nie naruszając jednak samej konstrukcji. W związku z tym, że po zachodniej stronie torów w zasadzie nie było przewidzianego celu wypraw dla mieszkańców Zawiszowa nie zdecydowano się także na przerzucenie kolejnego przęsła nad torami do ciepłowni, tak aby zachować ciągłość traktu drogowego, wykonano za to przejście w poziomie torów, ok. 200 m na południe od wiaduktu (w tle, przy przerzuconym nad torami rurociągu). Obecnie ruch pieszy na tym przejściu jest całkiem spory, m.in. także z powodu otwarcia na wschodnim krańcu osiedla Młodych dużego centrum handlowego, a piesi nie zawsze zachowują tu podstawowe zasady bezpieczeństwa, także budowa czegoś bezkolizyjnego byłaby wskazana. Widok w kierunku południowym (Świdnica Miasto). Z prawej strony kadru widoczny tor do ciepłowni.

Licencja: Można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' tylko do celów niekomercyjnych z podaniem źródła i autora [?]

Tagi: mosty/wiadukty/estakady/przepusty; szlak (trasa)/pojedyncze tory.

Zaproponuj tagi

Podobiekty: .

Dodaj podobiekty
Odsłon : 190

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku |Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Stacja kolejowa Ciepłowia Zawiszów

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...