OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Żagań

Ostatnia zmiana: 2020-07-06

<== | Galeria | ==>
Data: 2017-07-16
Autor: Dawid Jastrzębski
Napisz e-mail
Zamieszczono: 2019-11-05

Galeria użytkownika Dawid Jastrzębski

Ciekawy obiekt na terenie stacji, nieczynna myjnia. Widok w kierunku południowo-zachodnim (Jankowa Żagańska).

Licencja: Można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' tylko do celów niekomercyjnych z podaniem źródła i autora [?]

Tagi: infrastruktura do obsługi taboru ; sygnalizacja/słupki/znaki itp..

Zaproponuj tagi

Podobiekty:

Dodaj podobiekty
Odsłon : 291
: 6

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

 • #1 Olek Droń (2020-06-29 17:15:27)
  To chyba myjnia.
 • #2 ACdVL (2020-06-29 22:32:40)
  To z całą pewnością myjnia. Widziałem podobne myjące urządzenia na torach postojowych za wrocławskim dworcem głównym. Jeszcze pamiętam mycie we Wrocławiu piętrusów oraz wagonów "ICC".
 • #3 Dawid Jastrzębski (2020-06-29 23:06:29)
  We Wrocławiu Głównym myjnia? W zeszłe wakacje byłem podpatrzeć jak pracownicy ręcznie ze szczotami szorowali wagony od zewnątrz, nie zauważyłem tam żadnej automatycznej myjni. Chyba, że może jakieś resztki jeszcze gdzieś takowej występują.
 • #4 (odp. na #3) wasiukibic (2020-06-30 07:57:30)
  Myjnia znajduje się przy grupie torów odstawczych, pomiędzy szopą a kładką z gazociągiem, po południowo-zachodniej grupie torów wyjazdowych. Nie wiem, czy nadal to jest czynne. Kiedyś była to instalacja użytku "ogólnego", a teraz pewnie należy do którejś ze spółek. IC ma w planach budowę nowej, ekologicznej myjni, podobnie KD (choć tu plany są na razie mgliste). PR coś tam chyba ma w pobliżu hali utrzymaniowej ezt ale tu nie jestem pewien.
  Obiekt w kadrze to pamiątka po czasach, kiedy Żagań uruchamiał składy wagonowe i to tutaj (a nie w Żarach) był główny węzeł przesiadkowy w tej części województwa. Składy KD są serwisowane w nieodległej Legnicy, natomiast PR coś tam przebąkiwało o budowie zaplecza w Żarach czy Żaganiu (nie pamiętam już) ale jak do tej pory nic z tego nie wynikło.
  Ogólnie to jest problem z obsługą składów na stacjach zwrotnych - najczęściej jest to jeden lub kilku pracowników, którzy skład zamiatają, wyrzucają śmieci, uzupełniają środki czystości ale nie ma możliwości, żeby np. opróżnić zbiornik z fekaliami, umyć/zdezynfekować skład czy też dokonać drobnej naprawy serwisowej. Nie wiem czy nawet Zielona Góra ma taką możliwość, czy skład nie trzeba ciągnąć aż do Rzepina. Kiedyś byłem świadkiem, jak w Wałbrzychu sknociło się coś w składzie (wagonowym) do Kłodzka. Przyjechało wózkiem akumulatorowym dwóch umorusanych panów mechaników z szopy - raz dwa i temat był załatwiony. Dziś - w dobie podziału na spółki, likwidacji części zaplecza czy większego zaawansowania technicznego taboru - nie do pomyślenia.
 • #5 ACdVL (2020-06-30 09:49:00)
  #3: Była, i sądząc z relacji przedmówcy, nadal jest. Jak wspominałem, pamiętam jak były myte wagony zarówno o zwykłej skrajni, jak i piętrusy. Jeno faktycznie nie wiadomo, czy jest użytkowana, ale sadząc po wielkości węzła i ilości przyjmowanych/wysyłanych z kraju i w kraj składów - jakaś na pewno musi być czynna, nie za bardzo bowiem wyobrażam sobie ręczne mycie taboru osobowego. Pachniałoby to trochę prowizorką. :) Rozumiem jednak, Dawid, twoje wątpliwości, bo od kilku lat niestety tam nie gościłem. Może faktycznie coś w obsłudze wagonów się zmieniło?
 • #6 Givexnine Poznań (2020-07-05 23:13:14)
  W lipcu 2020 myjnia bardzo zarosła przez te trzy lata, teraz prawie jej nie widać (dzień niemalże ten sam co na zdjęciu). Szczotki nadal zachowane.

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Stacja kolejowa Żagań

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...