OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Borek Wielkopolski

Ostatnia zmiana: 2019-10-12

Opis ogólny
Opis ogólny:

Po pozbawieniu stacji jej obsługi dochodzi do kuriozalnych sytuacji związanych z obsługą rogatek na przejazdach. Otóż dawniej, kiedy nastawnia dysponująca i wykonawcza były obsadzone zamykanie przejazdów odbywało się właśnie z nich (odpowiednio przez dyżurnego ruchu i nastawniczego). Dziś autobus szynowy zatrzymuje się przed przejazdem po czym kierownik pociągu przebiera się w pomarańczową "oczojebkę" i śmiga z lizakiem najpierw na pierwszy przejazd (od strony Jarocina) i lizakiem zatrzymuje samochody aby pociąg mógł bezpiecznie przejechać (poprzeczki szlabanów zostały na tym przejeździe zdemontowane, wcześniej obsługiwano je z nastawni dysponującej w budynku dworca). Następnie przy wyjeździe ze stacji w stronę Leszna kierownik znowu wyskakuje z autobusu i biegnie do następnego przejazdu aby za pomocą ręcznego urządzenia mechanicznego zamknąć szlabany (czyli mówiąc wprost musi się biedaczyna nakręcić korbą i dodatkowo nakrzyczeć na niepokornych kierowców, którzy nie są chyba do końca przyzwyczajeni do takiego stylu pracy na kolei). Po zamknięciu szlabanów autobus szynowy bezpieczny przejeżdża przez przejazd i zatrzymuje się zaraz za nim aby kierownik pociągu, który w międzyczasie meczy się z otwieraniem szlabanów mógł po skończonej operacji wsiąść umęczony do pojazdu. Przez te dodatkowe "urozmaicenia" wydłuża się czas jazdy pociągu, nie mówiąc już o tym jaki wizerunek maluje sobie sama nasza polska kolej szukając oszczędności gdzie popadnie. (info: wasiukibic, 2007-07-19)

Opis infrastruktury: Od stacyjki odchodzi bocznica do spółdzielni rolniczej; sądząc po stanie szyn tor jest czasem używany i dobrze utrzymany. (info: wasiukibic, 2007-07-19)

Opis budynków: Dwie nastawnie: dysponująca w przybudówce do budynku dworca oraz wykonawcza, piętrowa, znajdująca się przy wjeździe na stację od strony Leszna. (info: wasiukibic, 2007-07-19)

Niestety w lipcu tego roku czyli 07.2008.zburzono nastawie wykonawczą znajdującą się przy przejeździe kolejowym z drogą krajową nr.12 od strony Leszna. (info: Zbigniew Gałczyński, 15-08-2008)
Dane tabelaryczne
Województwo: wielkopolskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: częściowo zamieszkany
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe nieczynne
przejście podziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana
przejście nadziemne: nie ma i nie było
wieża wodna: była, ale obecnie już nie istnieje
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 2
kody: HAFAS:5100556
IBNR:7046
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  19,885 Jarocin – Kąkolewo (360)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Strumiany (woj. wielkopolskie) 3,13 km
Zalesie Wielkopolskie (woj. wielkopolskie) 8,46 km
Wojciechowo (woj. wielkopolskie) 8,55 km
Szelejewo (woj. wielkopolskie) 9,38 km
Pogorzela (woj. wielkopolskie) 9,62 km
Lipie Wielkopolskie (woj. wielkopolskie) 11,73 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 Michał Kłosowski (2018-11-08 22:18:05)
    Lokalni miłośnicy drezynowi odnowili stację. Wycięto wszystkie drzewa, pomalowano tablice z nazwą miejscowości, wymalowano linie peronowe itp. Wygląda to, jakby linia była czynna. ;)

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Borek Wielkopolski

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...