OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Pniewy Szamotulskie

Ostatnia zmiana: 2021-03-09

Opis ogólny
Opis ogólny: Od stacji odchodzi bocznica do Młyna w Pniewach. W małej szopce na terenie młyna stoi lokomotywa prawdopodobnie SM15. (info: greg05[@]wp.pl, 2006-01-02)

Na placu przy dworcu działał kiedyś skup złomu, jadąc pociągiem można było zauważyć składy En57 czekające na pocięcie. (info: Andrzej Nowaczyk, 2007-07-06)

Opis infrastruktury: tory szlakowy i mijankowy do najedące się do eksploatacji. Pozostałe zdewastowane (częściowo rozebrane). (info: greg05[@]wp.pl, 2006-01-02)

Przy peronach(nadal oznakowanych) można zauważyć pozostałości po wskaźnikach W4. Rozebrany jeden tor manewrowy,tor prowadzący do lokomotywowni ma ubytki. Sygnalizacja kształtowa nie nadaje się do użytku(zdewastowane naprężacze i liny). (info: Andrzej Nowaczyk, 2007-07-06)

W obrębie stacji nie ma śladu po semaforach kształtowych (patrz m.in. zdj. p. A Nowaczyka z 5 lipca 2007 r., zostały zlikwidowane. Są natomiast ślady po dwóch żurawiach wodnych., pierwszym przy budynku dworca i drugim przeszło 100 m. na zachód w kierunku Międzychodu.Mimo zamknięcia stacji i braku ruchu kolejowego od 2002 r. na przejeździe kolejowym w ul. Dworcowej/Wronieckiej stoją nadal znaki, krzyże św. Andrzeja (patrz zdjęcie), (info: Boleslaw Wojtyniak, 24-04-2009)

Na stacji pozostała jedna tablica peronowa.

Przejazd kolejowy na ul. Dworcowej/Wronieckiej został zalany asfaltem, zabudowany chodnikami oraz pozbawiony oznakowania.

Bocznica do spichlerza najprawdopodobniej rozebrana. Bocznica do młyna rozebrana całkowicie lub częściowo w związku z przebudową młyna na budynek mieszkalny. W szopce stała lokomotywa Ls40-5231, obecnie nie ma pewności czy nadal tam stoi. Możliwe, że została skasowana. (info: rajkor, 28-08-2013)

Na stacji pozostała jedna tablica peronowa.

Przejazd kolejowy na ul. Dworcowej/Wronieckiej został zalany asfaltem, zabudowany chodnikami oraz pozbawiony oznakowania.

Bocznica do spichlerza najprawdopodobniej rozebrana. Bocznica do młyna rozebrana całkowicie lub częściowo w związku z przebudową młyna na budynek mieszkalny. W szopce stała lokomotywa Ls40-5231, obecnie nie ma pewności czy nadal tam stoi. Możliwe, że została skasowana. (info: rajkor, 28-08-2013)

Opis budynków: Lokomotywownia służy za magazyn materiałów budowlanych, nie nadaje się już do eksploatacji kolejowej(zamurowane wjazdy).Z budynku stacyjnego zdjęto zegar. Magazyn kolejowy jest zdewastowany. (info: Andrzej Nowaczyk, 2007-07-06)

Budynek dworca w dobrym stanie, oprócz mieszkań jest także siedzibą Centrum Wspomagania Demokracji Lokalnej(mieści m.in. Stowarzyszenie Regionalny Ośrodek Socjalno Edukacyjny i Centrum Integracji Społecznej. Tablica pamiątkowa na budynku dworca i napis z okazji setnej rocznicy linii kolejowej nadal w stanie dobrym.

Budynek lokomotywowni po przebudowie wnętrza (likwidacja torów wewnątrz i zamurowane drzwi)jest sklepem z art. wyposażenia mieszkań. Budynek magazynowy przy bud. dworca zdewastowany (częściowo wykorzystany). Oznaczeń peronów już nie ma. (info: Boleslaw Wojtyniak, 24-04-2009).
Dane tabelaryczne
Województwo: wielkopolskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: adaptowany do innych celów
lokomotywownia: zmienione przeznaczenie
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: kształtowe zlikwidowane
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: Wieża wodna nadal istnieje. Stoi przy lokomotywowni. Lokomotywownia i wieża użytkowane są obecnie przez sklep (patrz zdjęcia w galerii). (info: Andrzej Wysocki, 2008-02-10)
Wieża wodna, dobudowana do lokomotywowni także w stanie dobrym, została przebudowana do celów magazynowych wspomnianego sklepu, w wieży wodnej nie ma już żadnych elementów wyposażenia (zbiornika, rur itp. Budynek magazynowy przy bud. dworca zdewastowany (częściowo wykorzystany). (info: Boleslaw Wojtyniak, 24-04-2009).
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
kody: IBNR:7370
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  34,224 Rokietnica – Skwierzyna (363)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Turowo Wielkopolskie (woj. wielkopolskie) 8,02 km
Pakosław Wąskotorowy (woj. wielkopolskie) 8,61 km
Posadowo (woj. wielkopolskie) 8,74 km
Kikowo (woj. wielkopolskie) 9,02 km
Brody Wąskotorowe (woj. wielkopolskie) 9,19 km
Lubosz k/ Międzychodu (woj. wielkopolskie) 9,42 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Pniewy Szamotulskie

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...