OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Motycz

Ostatnia zmiana: 2016-09-08

Opis ogólny
Opis ogólny: Na stacji 4 tory. Od stacji odchodzą dwie bocznice. (info: Karol Romaniuk, 2005-09-02)

Od początku powstania linii była to stacja. Położona jest w Konopnicy, właśnie tak nazywała się pierwotnie. Nazwę na Motycz zmieniono dopiero w okresie międzywojennym podczas gruntownej inwentaryzacji Polskich Kolei Państwowych. (info: Adam Zwolski, 21-10-2009)

Opis infrastruktury: Dwa tory główne i dwa główne dodatkowe oraz jeden dodatkowy niezelektryfikowany. Po torach 1 i 2 odbywają się przebiegi bez zatrzymania. Tor główny dodatkowy nr 3 jednokierunkowy z przebiegiem w kierunku Lublina. Dodatkowo odchodzą od niego dwie bocznice. Jedna nieopodal nastawni dysponującej, prowadzi do podstacji Energetyki (obecnie nieużywana), druga zaś, w przeciwnym końcu stacji do paszarni "Bacutil", również nieużywana, ale utrzymywana w pełnej gotowości. Tor nr 4 dwukierunkowy. Tor boczny nr 6 nie posiada ani trakcji, ani semaforów. Typowy zdawczo - odbiorczy, obecnie używany przez skład opału i złomu oraz żwirownię. Wszystkie tory stacyjne w pełni sprawne, używane zgodnie z przeznaczeniem. Na stacji zastosowane mechaniczne urządzenia scentralizowane oraz semafory świetlne. (info: Adam Zwolski, 21-10-2009)

Opis budynków: Budynek stacji murowany z czerwonej cegły, nieotynkowany. Parter plus jakieś poddasze. Obecnie w znacznym stopniu zdewastowany, wejście do poczekalni zamknięte, kasa biletowa zamknięta już dawno. Rampa towarowa (skład złomu i opału) posiada murowany magazyn. Przy zachodnim krańcu stacji murowana, piętrowa nastawnia dysponująca. Nastawnia wykonawcza od strony wschodniej parterowa. Ponadto na terenie stacji znajduje się niedawno odremontowana, murowana strażnica przejazdowa. (info: Adam Zwolski, 21-10-2009)
Dane tabelaryczne
Województwo: lubelskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: zamknięty zdewastowany
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa/biletomat: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 2
Krawędzie peronowe: 3
kody: HAFAS:5102318
IBNR:2156
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  164,170 Warszawa Wschodnia – Dorohusk (7)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Stasin Polny (woj. lubelskie) 5,83 km
Motycz Leśny (woj. lubelskie) 5,91 km
Motycz Leśny (dawna lokalizacja) (woj. lubelskie) 7,47 km
Majdan (woj. lubelskie) 7,48 km
Krężnica Jara (woj. lubelskie) 8,39 km
Lublin Zachodni (woj. lubelskie) 9,36 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 Marek Kosmala (2021-04-15 15:55:45)
    Wg Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora zabytków: "Przystanek „Motycz” znajdujący się obecnie w miejscowości Kozubszczyzna, w gminie Konopnica, od początku był zaplanowany jako stacja kolejowa na trasie tej linii. Tutaj wyładowywano przywożone bydło i trzodę, które było badane w urządzonym na stacji punkcie badań weterynaryjnych. W pobliżu stacji funkcjonowała bowiem rzeźnia i bekoniarnia. Przy stacji znajdował się również telegraf. W obrębie stacji zachowała się jej historyczna zabudowa – murowany dworzec z 1890 roku oraz wzniesione w tym samym czasie dwa drewniane domy pracownicze, które jako zespół dworca kolejowego zostały włączone do wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków."
  • #2 Zbigniew.kleszcz@gmail.com (2021-06-28 11:06:23)
    Mam zdjęcia mojego dziadka, który pracował jako zwrotniczy na stacji Motycz, potwierdzone przez ówczesnego dyżurnego stacji Motycz.

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Motycz

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...