OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Niezdrowice

Ostatnia zmiana: 2020-09-21

Wyślij nowe pliki »

| pokaż też kiepskie [Wersja podstawowa]

Obraz
Odsłon (od 12 maja 2014): 733
: 1
powiększ
Autor: Artur Słowik
data: 2005-10;
Przejazd w Niezdrowicach.
Tagi: perony/rampy/place/zadaszenia
Obraz
Odsłon : 316
powiększ
Autor: Lukasy
data: 2019-04-30;
Budynek byłego posterunku odgałęźnego Niezdrowice, funkcjonującego wówczas jako posterunek 53. Widok od strony Sławięcic i Zakładów Chemicznych Blachownia.
Tagi: budynki związane z prowadzeniem ruchu, infrastruktura torowa/rozjazdy/równie stacyjne
Obraz
Odsłon : 319
powiększ
Autor: Krzysztof Przybyła
data: 2020-04-01;
Dawna nastawnia "Nw" a obecnie posterunek przejazdowy nr 53. Jest on jednak nieczynny, a rogatki zamknięte są na stałe. Żeby przekroczyć przejazd trzeba kręcić slalom między szlabanami. Widok od strony Sławięcic i Zakładów Chemicznych Blachownia.
Tagi: budynki związane z prowadzeniem ruchu
Obraz
Odsłon : 227
powiększ
Autor: wasiukibic
data: 2020-09-19;
Zawarty posterunek, przejazd, peron i koszarka. Widok w kierunku północno-zachodnim; w prawo Rudziniec Gliwicki/Gliwice, w lewo stacja Sławięcice i Zakłady Chemiczne Blachownia, dalej Kędzierzyn-Koźle.
Tagi: budynki towarzyszące (inne), perony/rampy/place/zadaszenia, przejazdy i przejścia naziemne (drogowe)
Obraz
Odsłon : 209
powiększ
Autor: wasiukibic
data: 2020-09-19;
Peron służbowy i koszarka. Widok w kierunku północnym; w prawo Rudziniec Gliwicki/Gliwice, w lewo stacja Sławięcice i Zakłady Chemiczne Blachownia, dalej Kędzierzyn-Koźle.
Tagi: budynki towarzyszące (inne), perony/rampy/place/zadaszenia
Obraz
Odsłon : 236
powiększ
Autor: wasiukibic
data: 2020-09-19;
Kilkadziesiąt metrów na zachód od przejazdu - tor nr 1 lk 137 odbija delikatnym łukiem na północ, aby zrobić miejsce na tor, odgałęziający się od tor nr 1 i nr 2 wyżej wymienionej linii, który jeszcze w latach 80. prowadził do Zakładów Chemicznych Blachownia, obecnie odcięty od tej strony sieci kolejowej. Widok w kierunku południowo-zachodnim (stacja Sławięcice/Kędzierzyn Koźle). Pierwszy z lewej to tor lk 199.
Tagi: pozostałości/starotorza/dawne równie stacyjne, szlak (trasa)/pojedyncze tory
Obraz
Odsłon : 276
powiększ
Autor: wasiukibic
data: 2020-09-19;
Zawarty posterunek i przejazd. Widok w kierunku północnym; w prawo Rudziniec Gliwicki/Gliwice, w lewo stacja Sławięcice i Zakłady Chemiczne Blachownia, dalej Kędzierzyn-Koźle.
Tagi: budynki związane z prowadzeniem ruchu, przejazdy i przejścia naziemne (drogowe)
Obraz
Odsłon : 74
powiększ
Autor: wasiukibic
data: 2021-07-24;
Perony służbowe na posterunku Niezdrowice. Z lewej kolejowy budynek mieszkalny, w tle przejazd kolejowy i budynek nieczynnej nastawni. Widok w kierunku wschodnim (Rudziniec Gliwicki/Gliwice).
Tagi: budynki związane z prowadzeniem ruchu, perony/rampy/place/zadaszenia
Obraz
Odsłon : 62
powiększ
Autor: wasiukibic
data: 2021-07-24;
Widok na posterunek Niezdrowice od strony Sławięcic i Zakładów Chemicznych Blachownia. W centrum kadru tor lk 199, z lewej tory lk 137, pomiędzy którymi biegł tor z Zakładów Chemicznych Blachownia, rozebrany przed kilkudziesięciu laty. W tle nastawnia posterunku, nieczynna. Kierunek wschodni.
Tagi: szlak (trasa)/pojedyncze tory
Obraz
Odsłon : 60
powiększ
Autor: wasiukibic
data: 2021-07-24;
Widok na posterunek Niezdrowice od strony Sławięcic i Zakładów Chemicznych Blachownia. W centrum kadru tor lk 137, z prawej starotorze z zakładów chemicznych, dalej idą dwa tory, odpowiednio lk 137 i lk 199. W tle nastawnia posterunku, nieczynna. Kierunek wschodni.
Tagi: pozostałości/starotorza/dawne równie stacyjne, szlak (trasa)/pojedyncze tory
Obraz
Odsłon : 84
powiększ
Autor: wasiukibic
data: 2021-07-24;
Wyjazd z posterunku Niezdrowice w kierunku zachodnim. W centrum kadru starotorze do Zakładów Chemicznych Blachownia; tor obniżał się sukcesywnie i przelatywał pod widocznym z prawej strony torem lk 137. Z lewej strony drugi tor lk 137 i tor lk 199, do Sławięcic i dalej do Kędzierzyna-Koźla.
Tagi: pozostałości/starotorza/dawne równie stacyjne
Obraz
Odsłon : 82
powiększ
Autor: wasiukibic
data: 2021-07-24;
Koszarka na przejeździe kolejowym. Z lewej zamknięte szlabany przejazdu. W prawo Sławięcice i Zakłady Chemiczne Blachownia, w lewo Rudziniec Gliwicki/Gliwice.
Tagi: budynki towarzyszące (inne)
Obraz
Odsłon : 47
powiększ
Autor: wasiukibic
data: 2021-08-14;
Od prawej: nieczynna nastawnia, przejazd kolejowy otwierany na żądanie, kolejowy budynek mieszkalny. W lewo Sławięcice i Zakłady Chemiczne Blachownia, w prawo Rudziniec Gliwicki i Gliwice.
Tagi: budynki towarzyszące (inne), budynki związane z prowadzeniem ruchu, przejazdy i przejścia naziemne (drogowe)

Zdjęcia publikowane w tym serwisie w większości otrzymujemy od internautów i zakładamy, że mają oni prawo do ich przesyłania. Jeżeli trafisz na materiały naruszające Twoim zdaniem czyjeś prawa autorskie, skontaktuj się z nami (adres w stopce).

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 wasiukibic (2020-09-21 20:16:46)
    Napotkany przeze mnie dziadziuś, poinformował mnie, że posterunek ów powstał na przełomie lat 30. i 40. XX wieku, kiedy budowano obecne Zakłady Chemiczne "Blachownia" i tutaj umiejscowiono rozjazdy, które umożliwiały wjazd pociągom na teren kombinatu od strony Gliwic, bez konieczności zajeżdżania na stację Sławięcice. Było to istotne z punktu widzenia obsługi zakładu, ponieważ oryginalnie produkował on różne wyroby syntetyczne z górnośląskiego węgla (m.in. benzynę), a transporty musiały iść raz za razem. Niemcy przywiązywali dużą rolę do przepustowości węzła w Kędzierzynie, toteż w latach 30. i 40. był on przebudowany. Tor do kombinatu biegł początkowo pomiędzy torami szlakowymi linii 137, a następnie pod torem szlakowym nr 1, udawał się w kierunku grupy przyjazdowej Zakładów Chemicznych. Wiadukt w ciągu toru nr 1 pozostał po dziś dzień, jednak połączenie zakładów z torami szlakowymi Podsudeckiej zlikwidowano w latach 80. lub 90. XX wieku - jest to obecnie tor wyciągowy z grupy. Posterunek odgałęźny przekwalifikowano na odstępowy, a następnie na strażnicę przejazdową.
    Za czasów Gierka planowano zbudować w Blachowni rafinerię ropy naftowej (?), powstały nawet zbiorniki na paliwo, późniejsza baza CPN, dalej Orlen, obecnie nieczynna.
    Fajnie by było, gdyby znalazł się ktoś potwierdzający/zaprzeczający tą wersję, bo o ile tor do kombinatu pamiętam osobiście, o tyle pozostałych rzeczy ciężko się w necie doszukać.

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Niezdrowice

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...