OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Garbatka-Letnisko

Ostatnia zmiana: 2019-07-10

<== | Galeria | ==>
Data: pomiędzy 1916 (???) a 1917 (???)
Autor: nieznany
Przesłał: Miłosz Telesiński - Zbąszynek
Napisz e-mail
https://www.sentymentalny.com
Zamieszczono: 2021-01-06

Galeria użytkownika Miłosz Telesiński - Zbąszynek

Galeria autora nieznany

Stacja Garbatka na pocztówce.
Ze zbiorów Miłosza Telesińskiego.

Licencja: Materiały urzędowe i archiwalne (prawa wygasły) [?]

Tagi: budynki dworcowe; materiały prasowe, pocztówki, kadry filmowe; perony/rampy/place/zadaszenia.

Zaproponuj tagi

Podobiekty:

Dodaj podobiekty
Odsłon : 315
: 7

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

 • #1 subsens (2021-01-06 19:48:03)
  Nie bez powodu w komentarzu do zdjęcia Jędrzejowa https://www.bazakole… Garbatka została przywołana jako przykład rzetelności nowych gospodarzy (tzn. okupantów, o których w PL czasem myśli się ze Szwejkiem w ręku i C.K. Dezerterami w głowie). Takoż i na tej prywatnej pocztówce c.k. obsada dworca (pogalopuję sobie, od lewej: podoficer w wysokich butach, oficer dworcowy na większym luzie - ubiorczym i ogólnym, zamieszkujący apartament z pełnołukowymi oknami) z dumą prezentuje się na tle niedawno oddanego budynku. Przy południowej ścianie jeszcze zalega sterta gruzu - jak po zamkniętej La Belle Époque. Na zachodzie bez zmian, w Garbatce bezruch. Jak Czech do Czecha, wpadł kolega z aparatem - może porucznik Holomek, który obfotografował już wszystko w 'macierzystym' Skarżysku, może to niedziela... (a może sześciu króli, w cwał przeszedłbym, lecz koń pianę z pyska toczy). Jest jesień 1916, czy wiosna 1917? IMHO nie wcześniej.
  Nawiasem, w Kongresówce przed 1914 na elewacji ujrzelibyśmy (samodzielnie lub dodatkowo) napis grażdanką.
 • #2 blakop (2021-10-12 08:45:43)
  Zastanawia mnie jedno - w środkowej części budynku na paterze mamy układ (od lewej) drzwi/okno/drzwi. Tymczasem zdjęcie pokazujące zniszczenia wojenne (https://www.bazakole… jak i zdjęcie pokazujące budowę dworca (https://www.bazakole… wyraźnie pokazują, że układ był: drzwi/okno/okno.
 • #3 subsens (2021-10-13 03:58:48)
  Na dworcach IV kl. DŻID układ drzwi/okno/okno w centralnym ryzalicie (pozornym) należał do największej z poczekalni - III kl. Po 1914 na rynek przewozów w Kongresówce wszedł na pełnej k... nowy operator i zarządca. Układ funkcjonalny odbudowanego dworca odpowiadał zapewne jakimś jego tajemniczym potrzebom. Nb. budynek mutował jeszcze parokrotnie w zakresie elewacji i bryły, miał nastawnicownię wysuniętą na peron chyba odmienną w czasach PKP i Gedob, a w tzw. międzyczasie utracił kondygnację.
 • #4 blakop (2021-10-13 15:03:18)
  Czyli w momencie budowy były 2 okna, potem przebudowano do takiej postaci jak na zdjęciu, a następnie znowu przebudowano na dwa okna bo tak przetrwał I wś. No mogło tak być, chociaż...
 • #5 subsens (2021-10-15 07:47:04)
  Powrót do pierwotnego układu otworów dużej poczekalni nastąpił zapewne po 1945: https://fotopolska.e…
 • #6 blakop (2021-10-15 19:57:57)
  Wg zdjęć z pewnością tak.
  Nas jednak w tej rozmowie interesuje różnorodność rozwiązań (czyt. wielokrotna przebudowa) pomiędzy zabudowaniem obiektu, a I WŚ, czyli w końcu nie tak wiele lat...
 • #7 (odp. na #6) subsens (2021-10-16 01:34:00)
  Wrócę do #1: [na komentowanym zdjęciu] jest jesień 1916, czy wiosna 1917? IMHO nie wcześniej. Ergo datowanie dokonane przez Miłosza Telesińskiego - Zbąszynka i opatrzone trójpytajnikiem jest błędne.
  W czasie niespełna 30-letniej eksploatacji dworzec nie podlegał przebudowie i wyglądał tak: https://www.bazakole… - z zastrzeżeniem możliwej niepowtarzalności np. detali snycerskich.
  Karta: https://www.bazakole… obrazuje tę pierwotną elewację po zniszczeniu dokonanym przez Niemców jesienią 1914. Rosjanie odchodząc stąd latem 1915 likwidowali już tylko własne, krótkotrwale przywrócone funkcjonalności.
  Prywatna karta pocztowa nad naszymi komentarzami obrazuje dworzec po rekonstrukcji dokonanej następnie przez KUK Heeresbahn Nord.

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Stacja kolejowa Garbatka-Letnisko

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...