OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Bobrek Wschodni

Ostatnia zmiana: 2016-12-13

Dane tabelaryczne
Województwo: śląskie
przejście nadziemne/podziemne, windy:
nastawnie, strażnice, posterunki:
perony:
kody:
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  Bytom Karb Wąskotorowy – Paweł  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Bytom Bobrek (woj. śląskie) 0,12 km
EC Szombierki (woj. śląskie) 0,96 km
Nowy Karb (woj. śląskie) 0,99 km
Bobrek Zachodni (woj. śląskie) 1,00 km
Bytom Karb (woj. śląskie) 1,03 km
Bytom Karb Wąskotorowy (woj. śląskie) 1,10 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

 • #1 Damian Stupień (2019-03-31 00:08:59)
  Trochę map i historii wąskotorowego Bobrka. https://www.facebook…
 • #2 Damian Stupień (2019-06-02 15:53:41)
 • #3 (odp. na #2) wasiukibic (2019-06-02 17:20:13)
  Toż to trzeba dać linka źródła: https://szukajwarchi…
  Fota wbijająca w fotel i z naprawdę interesującym opisem. Od siebie dodam, że na skanie w dużej rozdzielczości widać jak jeszcze trwają jeszcze prace przy wieży zegarowej EC Szombierki.
 • #4 (odp. na #3) janusz nowaczewski (2019-06-03 21:28:43)
  wasiukibic wielkie dzięki . Wypiłem kubek kawy gapiąc się w to zdjęcie . To jest klimat jaki poczułem kiedy pierwszy raz wpadły mi w ręce książki S.Buffe.
  W latach 78-80 ,będąc dzieckiem ,często z rodzicami jeździłem tramwajem z Zabrza do Bytomia. Pamiętam jak na linii ,gdzie na zdjęciu stoi osobowy ,jeździły "Gagariny" z węglarkami,widać je było z okien tramwaju kiedy wjeżdżał na wiadukt nad torami.
  A huta tętniła życiem ,Bobrek miał swój mikroklimat ,bywały dni że widać było powietrze . Mieszkaliśmy wtedy w Biskupicach na oś .Borsiga. W ciepłe ,letnie noce gdy okna w mieszkaniu były otwarte ,to wieczorem słychać było buczenie szybów wentylacyjnych ,które co jakiś czas urozmaicały charakterystyczne dźwięki sprężarek powietrza i gwizdawek,parowozów "Śląsk",krzątających się po pobliskich zwałowiskach kamienia.
  Jak zrobiło się ciszej to czasem w nocy słychać było głuche dudnienie ,ojciec mówił że to młot w hucie , żałujcie że nie wiecie jak w wyobraźni dziecka wyglądał taki młot :).
  Ech te czasy już nie wrócą ,dobrze że zostają zdjęcia.
 • #5 wasiukibic (2019-06-03 22:51:56)
  Jako dziecko i młodzieżowiec miałem okazję wielokrotnie przechodzić obok Huty "1 maja" w Gliwicach oraz Gliwickich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych. Do dziś pamiętam wielowagonowe składy, które "pożerała" zakładowa brama GZUT oraz brudnożółty płot, za który z ciekawością spoglądałem, co tam takiego się dzieje. Huta także kojarzy mi się z charakterystycznymi hałasami ale przede wszystkim prawdziwym morzem ludzi, którzy wychodzili przez bramę zakładu po skończonej zmianie w kierunku przystanków na pl. Piastów (setki, a może i tysiące ludzi). Najbardziej jednak na zmysły dział przejazd nocą pociągiem na odcinku Zabrze - Ruda Śląska, kiedy wyjeżdżało się z centrum Zabrza i na horyzoncie ukazywała się od północy potężna bryła koksowni "Jadwiga", górująca nad Biskupicami, skąpana w blasku ognia, który tańczył wokół niej święcąc wszelkimi odcieniami żółci, pomarańczu i czerwieni oraz słupem pary wodnej przy gaszeniu koksu. Zawsze spoglądałem na ten spektakl jak urzeczony. Nie mówiąc już o sąsiadujących z linią kolejową kopalniami "Polska", "Kleofas" czy "Mysłowice" (wszystkie już nieczynne), również rzęsiście oświetlone, z plątaniną taśmociągów i długimi rzędami węglarek stojących pod sortowniami.

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Bobrek Wschodni

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...