OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Wrocław Sołtysowice

Ostatnia zmiana: 2018-01-15

Opis ogólny
Opis ogólny:

Stacja Wrocław Sołtysowice dawniej obsługiwała wiele zakładów przemysłowych, położonych w jej sąsiedztwie. Począwszy od lat 90. trwa jednak ich systematyczne niszczenie. Najpierw wyłączono z eksploatacji nadodrzański oddział "ASPY", do którego prowadziła bocznica przecinająca w jednym poziomie ulicę Boya-Żeleńskiego, kilka lat temu w targowisko przekształcono piękny zespół młyna "Sułkowice" na południe od stacji a w roku 2009 rozpoczął się proces fizycznej likwidacji cukrowni "Wrocław" na północ od stacji. W międzyczasie zrezygnowano z użytkowania części bocznic do różnych podmiotów gospodarczych na południe od stacji (składy, magazyny, fabryka parkietu) oraz do jednostki wojskowej pozostawiając ruch jedynie do części składu opału przy ulicy Boya-Żeleńskiego oraz do jakichś zakładów chemicznych. W pobliżu stacji powstał w latach 90. ogromny kompleks handlowo-usługowo-rozrywkowy "Korona" jednak nikt nie pomyślał o doprowadzeniu tam toru i transportowanie towarów za pomocą kolei. Wrocław Sołtysowice jest modelowym przykładem tego, że dawniej każda większa działalność gospodarcza wymagała obsługi transportem kolejowym podczas gdy obecnie trend jest wprost przeciwny. (info: wasiukibic, 16-09-2009)
Od 21.09.2009 od godz. 8.00 zamknięty zostanie tor nr 2 od Wr. Sołtysowic do Wr. Psiego Pola z powodu remontu mostu na d rzeką Widawa.Tor będzie zamknięty do lutego 2010. Tor nr 1 na moście jest już wyremontowany. (info: Oskar Olejnik, 17-09-2009)

Opis infrastruktury:

Rozbudowany system bocznic kolejowych obecnie w większości już niewykorzystywanych. W obrębie stacji 2 przejazdy kolejowe, które są zmorą miejscowych kierowców ze względu na intensywny ruch pociągów na odcinku Wrocław - Oleśnica. Droga dojazdowa do dworca jest brukowana i kiepsko oświetlona.
Peronów jest 3: 2 na trasie do Oleśnicy, jeden na trasie do Jelcza (niewykorzystywany bo nie kursują już pociągi osobowe). (info: wasiukibic, 16-09-2009)
Dnia 31.12.2009 oddano do eksploatacji po naprawie głównej tory główne dodatkowe nr 3 i 4.Tor nr 4 był zamknięty od 1998 roku, a na torze nr 3 obowiązywało ograniczenie prędkości do 10 km/godz..Obecnie na obu torach obowiązuje prędkość do 40 km/godz. wynikająca ze wskazań semaforów., (info: Oskar Olejnik)
Zakończyła się rozbiórka Cukrowni Sołtysowice, a wraz z nią rozebrano tor do bocznicy cukrowni, zabudowując nowy kozioł oporowy za rozjazdem nr 11.Bocznica do młyna Sułkowice również jest już nieczynna.(info: Oskar Olejnik, 2010-03-25)

Opis budynków:

Budynek dworca z XIX wieku stoi po przeciwnej stronie ulicy w stosunku do peronów, nastawnia dysponująca wybudowana w latach 60. lub 70. XX wieku o bryle "przytłaczającej" budynek dworca. (info: wasiukibic, 16-09-2009)
Dane tabelaryczne
Województwo: dolnośląskie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: zamknięty w stanie dobrym
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: mała wiata przystankowa
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nie ma i nie było
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: zlikwidowana lub nieczynna
nastawnie, strażnice, posterunki:
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 3
Krawędzie peronowe: 4
kody: HAFAS:5104139
IBNR:6523
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  156,609 Kalety – Wrocław Mikołajów (143)  
  21,447 Jelcz Miłoszyce – Wrocław Osobowice (292)  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Wrocław Kowale (woj. dolnośląskie) 2,13 km
Wrocław Pawłowice (woj. dolnośląskie) 4,02 km
Wrocław Psie Pole (woj. dolnośląskie) 4,16 km
Wrocław Popiele (woj. dolnośląskie) 4,37 km
Wrocław Różanka Ładownia (woj. dolnośląskie) 4,58 km
Wrocław Zakrzów (woj. dolnośląskie) 4,78 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Wrocław Sołtysowice

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...