OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Wałbrzych Miasto

Ostatnia zmiana: 2020-08-15

<== | Galeria | ==>
Data: 2020-05-15
Autor: Maciej Knychała
Napisz e-mail
Zamieszczono: 2020-05-22

Galeria użytkownika Maciej Knychała

Pomnik związany z koleją (Wałbrzych, ul. Parkowa 9).
Proponuję utworzyć oddzielną kategorię.

Licencja: Można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' z podaniem źródła i autora [?]

Tagi: pomniki/tablice pamiątkowe itp..

Zaproponuj tagi

Podobiekty: Zakład Linii Kolejowych w Wałbrzychu.

Dodaj podobiekty
Odsłon : 233
: 9

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

 • #1 Zbigniew Szałkiewicz (2020-05-22 22:00:21)
  Brawo!Coś pięknego! W którym miejscu dokładnie znajduje się ten pomnik?
  Czyżby to był budynek Kalkomanii? Co Kalkomania ma wspólnego z koleją?
 • #2 Paweł Skup (2020-05-23 08:07:54)
  Ano właśnie! I ja postuluję utworzenie nowej kategorii dla miejsc/przedmiotów/obiektów niewątpliwie związanych z koleją, ale oddalonych od istniejących obecnie/w przeszłości stacji/linii, do których obecnie należy te obiekty przyporządkowywać. Do tej nowo utworzonej kategorii zaliczyłbym także obiekty znajdujące się relatywnie blisko linii/stacji, ale nie mające z nią nic wspólnego, vide: parowóz wąskotorowy z wagonem przed st. Białystok, gdzie nigdy wąskotorówki nie było. Ponadto byłyby tam pomniki i tabor pomnikowy stojące poza obiektami kolejowymi, tabor zabytkowy wykorzystywany np. w gospodarstwach jako altana, kurnik czy składzik, pojedyncze szyny zabytkowe wykorzystywane jako podpórki znaków drogowych, eksponaty o tematyce kolejowej w muzeach regionalnych itp. W obecnej konfiguracji dodając zdjęcie trzeba najpierw wybrać stacją bądź linię, a to jest już z złożenia błędne. No i dotarcie do tak przyporządkowanego zdjęcia jest obecnie utrudnione, bo jeden przyporządkuje to do dworca Głównego, inny do np. Miasto. Podobnie sprawa ma się z biletami, gdzie kartoniki były drukowane na kilka relacji, więc może kryterium przyporządkowania powinna być stacja wydania?
  A tu piękna impresja, choć budzi we mnie smutek...
 • #3 Damian Stupień (2020-05-23 13:17:50)
  Stykło by dodawać takie rzeczy jako podobiekty.
 • #4 (odp. na #1) Trapp (2020-05-23 13:19:48)
  Budynki Kalkomanii są po drugiej stronie ulicy - za plecami fotografującego. Od kiedy sięgam pamięcią to zawsze był budynek kolejowy.
 • #5 (odp. na #2) Marek Potocki (2020-05-25 07:22:53)
  Kategoria taka jest już od jakiegoś czasu, a nawet dwie:
  https://www.bazakole…
  https://www.bazakole…
  Pytanie do której zakwalifikować pomniki?
 • #6 (odp. na #3) Marek Potocki (2020-05-25 07:23:39)
  Tu byłbym ostrożny. Takie obiekty często nie są powiązane z żadną konkretną stacją. Tu faktycznie można dodać jako podobiekt do miasta.
 • #7 (odp. na #5) Paweł Skup (2020-05-25 07:53:34)
  No tak, ale chyba User nie ma możliwości dodania takiego obiektu, czyli założenia nowego miejsca (miejscowości, obiektu) i musi estymować, zakładać czy podejrzewać. W przykładzie pod którym dyskutujemy do przystanku Wałbrzych Miasto jest ~200 metrów, więc i wątpliwości znikome, ale już do przykładów podanych w #5 mam pewne zastrzeżenia: dyrekcja kolei nie jest stacją i w ogóle jak dojść od strony głównej do tego, że taki obiekt istnieje, natomiast dla odmiany kolejka parkowa nie jest punktem-stacją. Oczywiście w przypadku atrakcji okrążającej 2 sosny można pokusić się o przybliżenie, ale jednak tor jest obiektem liniowym i gdy ma więcej niż, powiedzmy, 100 metrów liniowym powinien być. Rozumiem także, że przedmiotem zainteresowania Bazy są tory kolejowe, a nie do np. dźwigów budowlanych, więc z tej strony granica została wyraźnie ustalona.
  Przedmiotem mojego postulatu jest więc trzeci dział, obok "stacje" i "linie", albo jakaś inna możliwość samodzielnego dodania niezależnego od istniejących stacji i linii&bocznic obiektu bez posiłkowania się istniejącymi obiektami nie mającymi z tym nowo dodawanym nic wspólnego. Oczywiście to tylko pomysł. Rozumiem, że może się "nie dać" go zrealizować w prosty sposób.
 • #8 (odp. na #7) Marek Potocki (2020-05-25 08:26:23)
  Ostatnie zdanie jest tu kluczowe. Wszystko co jest w bazie, dowiązane jest do mapy, a jej edytor… co tu dużo gadać, dość skomplikowany. Do tej pory,czyli od ponad 15 lat, działa to tak, że użytkownik śle mi maila, że trzeba coś dodać i robię to (prędzej czy późnej).
  Takie obiekty oderwane od sieci można potem znaleźć w liście, wyszukiwarce, lub na mapie z warstwą interaktywną.
  Obiektem zainteresowania bazy jest infrastruktura kolejowa. Pierwotnie faktycznie były to tylko linie i punkty na nich, ale z czasem poszło to w kierunku wszelkich obiektów związanych z kolejnictwem. Co do kwestii obiekt punktowy/liniowy, w pewnym momencie musi wejść jakaś generalizacja. O ile Maltanka, czy kolejka w Chorzowie spokojnie pod linie z kilkoma stacjami się łapią, o tyle w Cichowie byłoby to tylko gmatwanie sytuacji. Tory zawsze można wrysować jako obiekty (i to już może każdy).
 • #9 (odp. na #8) Paweł Skup (2020-05-25 08:53:39)
  Czyli sprawa jasna - nie ma co kombinować, tylko korzystać, tworzyć i słać uwagi, a w razie czego Naczelny coś poprawi, przeniesie, dopisze czy zmieni. Jasne jest, że gdyby dać możliwość użytkownikom samodzielnych zmian, to trzeba by zatrudnić całe rzesze moderatorów tropiących edycje pod kątem ich sensowności, a to skórka za wyprawkę.

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Stacja kolejowa Wałbrzych Miasto

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...