OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Bytom Bobrek

Ostatnia zmiana: 2019-11-05

<== | Galeria | ==>
Data: 1930
Autor: andrzejkoza
Przesłał: anko
Napisz e-mail
Zamieszczono: 2016-02-21

Galeria użytkownika andrzejkoza

Galeria autora andrzejkoza

Bobrek 1930.

Licencja: Materiały urzędowe i archiwalne (prawa wygasły) [?]

Tagi: infrastruktura torowa/rozjazdy/równie stacyjne; sygnalizacja/słupki/znaki itp..

Zaproponuj tagi

Podobiekty: Bocznica EC Szombierki [ Kraftwerk Oberschlesien ].

Dodaj podobiekty
Odsłon : 1100
: 7

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

 • #1 wasiukibic (2019-06-02 12:17:17)
  Chłodnie kominowe EC Szombierki widoczne w tle, zostały do cna wyburzone. Jedna jeszcze istniała kilka lat temu. Szkoda, bo kompleks został przez to okaleczony. Zdjęcie jeszcze przed rozbudową zakładu i wzniesieniu trzeciego z wysokich kominów na froncie hali kotłów. Nie ma też jeszcze taśmociągu, którym dostarczano węgiel z KWK "Bobrek" (wjazd po lewej) do działu nawęglania (wieżyczka na prawo od lewego komina).
 • #2 (odp. na #1) wasiukibic (2019-06-05 10:40:46)
  http://zyciebytomski…
  Przykład EC Szombierki stanowi po części odpowiedź na pytanie Janusza, zadane pod zdjęciem portu Koźle. Ostatni z właścicieli, który użytkował EC Szombierki do produkcji ciepła - fińska firma Fortum zaniedbała budynki do stanu takiego, że na elewacji i dachu wyrosły drzewa, woda lała się po ścianach strumieniami, wybijano kolejne szyby i na dodatek zdemontowano większość wyposażenia. Firma, która każdego roku zarabia w Polsce i dzięki Polakom miliony poskąpiła paru złotych, żeby choćby należycie zabezpieczyć środki trwałe i dokonywać bieżących konserwacji, co stanowiłoby kroplę w morzu ich zysków. Niestety, ta i wiele innych zagranicznych firm traktują Polskę i Polaków jak jakiś pieprzony Bantustan, który można do cna wyeksploatować i eksportować zyski do macierzystego kraju, przy biernej postawie skorumpowanej władzy i zaślepionych lewacką ideologią elit. EC Szombierki miały szansę stać się drugą Zeche Zollverein lub Volklingen Hutte, a nieodległy Bobrek - Dahlhauser Heide... Na to jednak trzeba determinacji władz i przychylności miejscowych elit przemysłowych. Co jednak oczekiwać, po biednym i zdewastowanym Bytomiu, który z wielkim trudem odbudował linię do Łagiewnik, a na tory do Miechowic od lat nie ma pieniędzy? Nie już "wrednych kapitalistów" - wszystkich tych Donnesmarcków, Schaffgotschów czy Goduli, którzy inwestowali część swoich zysków na miejscu.
 • #3 (odp. na #2) Maciej (2019-06-05 13:20:59)
  Poruszyłbym jeszcze jeden aspekt problemu. Warto zastanowić się, jak my sami podchodzimy do naszego narodowego dziedzictwa. Czyż nie jest często tak, że to co jest w naszym kraju uważamy za gorsze, zaściankowe i niewarte uwagi? Wychwalamy obce miasta, wybrzeża, kulturę itp. Zdaniem wielu kosmopolitycznych piewców, Zachód jest cacy, a to co polskie „be”. Jeżeli sami siebie nie będziemy szanować, wówczas inni wyleją na nas przysłowiowe pomyje... Ileż pięknych miejsc jest w naszym kraju. Warto wspomnieć o dzikiej przyrodzie, zabytkach architektury, sielskich wioskach, krajobrazie i niezabudowanym morskim wybrzeżu. Owszem, mamy swoje wady i przywary, ale któż ich nie ma?
 • #4 (odp. na #3) Tytus Pullo (2019-06-09 12:51:16)
  Dziwnie mi się czyta co piszesz kolego, zwłaszcza w kontekście Bytomia, że tam u Was tak się tego wszystkiego brzydzą, przecież to Niemiec tam postawił, jakiś delikatny brak konsekwencji dostrzegam w tej wypowiedzi...
 • #5 (odp. na #4) wasiukibic (2019-06-09 15:24:59)
  Nie tyle się ludzie brzydzą ile po prostu był taki okres, że bida zmusiła ludzi do rozbierania upadłych zakładów pracy na złom i cegły. O Bobrku kiedyś chodził taki wic, że jak mieszkasz na parterze - to złodzieje wyrwą ci parapet, a jak na poddaszu - to blachę z dachu.
  Weź też pod uwagę, że za wyjątkiem Łagiewnik, a w mniejszym stopniu także Bobrka czy Stolar ludność Bytomia została po 1945 roku wymieniona na przesiedleńców z Kresów Wschodnich, którzy nie mieli takich emocjonalnych związków z tymi terenami, nie mówiąc już o emigracji zarobkowej lat 60., 70. i 80.
 • #6 (odp. na #4) Maciej (2019-06-09 15:50:44)
  Tytusie, może nie do końca precyzyjnie się wypowiedziałem. Miałem na myśli całe dziedzictwo znajdujące się na terenie Polski. Wszak poniemieckie, zabytkowe budynki Wrocławia również zasługują na naszą troskę i ochronę. Wrocław jest polskim miastem i spuścizna jego dziejów wplata się w historię Polski.
 • #7 (odp. na #6) wasiukibic (2019-06-11 09:58:02)
  Wiele zabytków Wrocławia, które ocalały z pożogi Festung Breslau zostało bądź to rozebranych na cegłę dla odbudowującej się Warszawy, bądź musiało zniknąć z przestrzeni miejskiej jako niechciany ślad po 400 latach obecności na tym terenie znienawidzonych, niemieckich imperialistów (Austria, Prusy, Rzesza) - bo enerdówek był oficjalnie cacy. Jeszcze w latach 70. XX wieku planowano także wyburzać całe kwartały i pierzeje kamienic z końca XIX i początku XX wieku i zastąpić je estetycznymi i nowoczesnymi (na ówczesne lata) blokami z wielkiej płyty.

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Stacja kolejowa Bytom Bobrek

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...