OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Łódź Chojny

Ostatnia zmiana: 2019-01-30

Opis ogólny
Opis ogólny: Stacja jest czynna tylko dla ruchu towarowego, jeśli chodzi o ruch pasażerski to tylko pociągi służbowe. Jest na stacji budynek, ale obecnie jest pusty. (info: Paweł Baranowski)

Jeśli chodzi o przejście podziemne, to nie ma, a właściwie nie było typowego: z budynku dworca na perony. Budynek stoi na 1 peronie z niegdyś piękną, a dziś zaniedbaną aleją drzew. Od frontu jest podjazd dla samochodów wykręcający "w bok" i przechodzący przez jeden kierunek ruchu kolei. Dalej, gdyby iść na wprost wzdłuż krawędzi peronu, schodzimy do przejścia, które kieruje nas pod wiadukt na ulicę Rzgowską (wylot na Katowice), a więc do miasta. Ważne, że schodzimy jakby z peronu do zejścia.

(info: Mariusz Cieślak)

Według książki M. Jerczyńskiego i T. Roszaka "Szlakiem łódzkiej kolei", Łódź 2003, stacja Łódź Kaliska została otwarta na przełomie 1902 i 1903 roku, w tym okresie otwarto także stację pośrednią jaką była Chojny (obecnie: Łódź Chojny, nie wiem kiedy zmieniono nazwę). (info: Paweł Baranowski, 2007-10-20)

Warto dodać, że jeszcze na przełomie lat 80-tych i 90-tych (nie wiem dokładnie do którego roku) Łódź Chojny była stacją międzynarodową, bo własnie stąd odjeżdżały pociągi do Niemiec. (info: Filip Usielski, 12-10-2009)

Stacja prawdopodobnie zostanie uruchomiona na czas przebudowy dworca Łódź-Fabryczna. Nie planuje się remontu budynku. (info: Danyeru, 04-04-2011)

Reaktywacja stacji od 17.10.2011. W budynku trwają jeszcze prace remontowe. Remontowana jest też linia kolejowa, ale mimo wszystko przejmuje ona od jutra w godzinach szczytu ruch z Warszawy (pociągi trasę będą kończyć na Kaliskim). (info: kpc21, 16-10-2011)

Obecnie stacja gwałtownie przywracana do życia w związku z zamknięciem Łodzi Fabrycznej i planami dotyczącymi kolei aglomeracyjnej. Wykarczowano zarośla. Odnowiono peron. Trwają prace nad budynkiem stacyjnym- w odmalowanym wnętrzu znajduje się kasa. Wkrótce pojawią się toalety. (obecnie są tylko przenośne na zewnątrz budynku). Staje tu kilka pociągów IC i PR rano i pod wieczór. (info od: Adam B., 2011-10-20)

Opis infrastruktury: Kasy są remontowane, nie wiem czy już jutro będą czynne. Na pewno przez początkowy okres w budynku nie będzie toalet, zostaną (lub już zostały) ustawione toalety przenośne.

Do końca miesiąca kasa i poczekalnia na pewno zostaną uruchomione. (info: kpc21, 16-10-2011).
Dane tabelaryczne
Województwo: łódzkie
dodatkowe tory: są, zdatne do eksploatacji
budynki: używany zgodnie z przeznaczeniem
lokomotywownia: nie ma i nie było
zadaszenie peronów: nie ma i nie było
semafory: świetlne
przejście nadziemne/podziemne, windy: Przejście podziemne: nieczynne w stanie dobrym
Przejście nadziemne: nie ma i nie było
kasa: czynna
wieża wodna: nie ma i nie było
perony: Perony: 4
Krawędzie peronowe: 6
kody: EPA:5100069
IBNR:111
Obraz
Linie przechodzące przez stację
[Pokaż/ukryj poza zasięgiem]
  6,926 Łódź Kaliska – Dębica (25)  
  0,832 Łódź Chojny – Łódź Widzew (540)  
  Łodź Chojny – bocznice  
Stan linii « Pokaż/ukryj
Stacje w pobliżu
Łódź pl. Niepodległości (woj. łódzkie) 2,64 km
Łódź Dąbrowa (woj. łódzkie) 3,05 km
Łódź Dąbrowa PBS (woj. łódzkie) 3,74 km
Kolej Obwodowa (woj. łódzkie) 4,05 km
Łódź Pabianicka (woj. łódzkie) 4,38 km
Łódź Fabryczna (woj. łódzkie) 4,81 km

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Stacja kolejowa Łódź Chojny

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...