OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w największej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

27 września 2017 Od dziś w Bazie dostępny jest nowy dział, który mam nadzieję, będzie atrakcyjny dla wszelkich szperaczy w materiałach archiwalnych. Mam na myśli bibliotekę, która jest rozwinięciem dostępnego od jakiegoś czasu zbioru rozkładów jazdy i nieco odświeżonego atlasu map kolejowych. Na początek garść dokumentów z lat 1945-1951 i wykaz linii D29 z początku lat 70
Zapraszam do przeglądania.

18 września 2017 W związku z duża ilością dodawanych ostatnio zdjęć bardzo słabej jakości, od dziś dostępna jest nowa funkcja pozwalająca na samodzielne ocenianie materiałów w galerii. Każdy zalogowany użytkownik może oddać swój głos „za” lub „przeciw” zdjęciu. Każda fotografia mająca sumę głosów na odpowiednio niskim poziomie zostanie w galerii ukryta (z możliwością wyświetlenia takich zdjęć na żądanie). Zachęcamy do korzystania z tego rozwiązania.

6 lipca 2017 Dziś prezentujemy kolejne udogodnienie. Tym razem jest ono skierowane do użytkowników funkcji „zaliczak”. W skrócie jest to dzienniczek naszych kolejowych podróży po Polsce – każdy zalogowany użytkownik może gromadzić w nim informacje, którą trasą jechał, jakie stacje odwiedził… Dzisiejsze zmiany to: możliwość wyświetlenia swoich wpisów na mapie, dodania nowych z poziomu mapy interaktywnej, oraz dodanie wpisu na podstawie zdjęcia w galerii. Można to zrobić klikając na ikonę koło licznika wyświetleń zdjęcia.

7 czerwca 2017 Dziś do bazy trafiła kolejna spora porcja zmian.
Pierwsza: Zmiana raczej kosmetyczna – ujednolicenie ikonek.
Druga: Funkcjonalna: dodałem instytucję podobiektu. Polega ona na tym, że dla każdej linii czy stacji można stworzyć nowy podobiekt, oznaczyć go na mapie, opisać i podpinać pod niego zdjęcia. Pomoże to lepiej zorientować się w większych węzłach, bądź na liniach.
Nowość w tym przypadku jest jeszcze taka, że obiekt dodać lub zmienić może każdy zalogowany użytkownik.
Zapraszam do testowania.

2 czerwca 2017 Drodzy użytkownicy bazy! Aby nieco oderwać i odświeżyć umysł od zmian samej bazie, postanowiłem zrobić coś od niej oderwanego (chociaż nie do końca).
Po dodaniu mapy interaktywnej dostałem sporo pytań o programy do edycji tras w formacie GPX.
Jako że sam od kilku lat zabierałem się za stworzenie czegoś takiego, to w końcu usiadłem i napisałem pierwszą, prościutką wersję edytora. Pozwala on na wczytywanie plików GPX, tworzenie i modyfikowanie tras, oraz eksport do pliku. Edytor pokazuje dystans całkowity, a w trybie podglądu również znacznik co kilometr.
Co ten edytor ma, czego nie mają inne? Oczywiście dostęp do mapy z naszej Bazy :) Zapraszam do testowania: https://www.bazakolejowa.pl/turysta/

22 maja 2017 Dziś wprowadzamy kolejne, dość istotne usprawnienie, którym jest mapa interaktywna. Dzięki niej można teraz przechodzić do linii i stacji bezpośrednio z mapy.
Aby z niej skorzystać wystarczy wejść na mapę, w menu po prawej stronie kliknąć Mapa interaktywna i lekko przesunąć mapę.

25 kwietnia 2017 Obwodnicą Zamościa inaugurujemy nowy typ linii dostępnych w bazie: Linie projektowane, w budowie, bądź porzucone przed ukończeniem.

31 marca 2017 Udostępniłem właśnie nowe narzędzie wyszukiwania.
Największą jego nowością jest możliwość przeszukiwania galerii. Zapraszam do testowania i dzielenia się uwagami, oraz pomysłami.

23 marca 2017 Od dziś w bazie dostępny jest nowy typ obiektu – skansen/muzeum/kolejka parkowa.
Ma on na celu wyodrębnienie takich obiektów z obrębu stacji właściwej, oraz małych tras, czy sieci nie łapiących się w skali naszej mapy.

19 stycznia 2017 Dostępna jest nowa funkcja w galeriach: oznaczanie zdjęć. Każde nowe zdjęcie należy przypisać do odpowiednich kategorii, według których można będzie ograniczać wyświetlanie galerii. Innymi słowy: jesteś w galerii stacji i chcesz tylko zdjęcia peronów – włączasz filtr „perony” i wyświetlają się tylko zdjęcia tak oznaczone.
Zapraszam wszystkich do logowania się i oznaczania swoich dotychczas dodanych zdjęć!

4 grudnia 2016 Dodałem dziś pewną eksperymentalną funkcję: lista z filtrowaniem linii po stanie. Po wybraniu odpowiedniego filtra na liście pojawią wszystkie linie posiadający choć jeden odcinek pasujący do niej.

23 listopada 2016 Dodałem do mapy przebieg granic sprzed I wojny światowej. Zapraszam do przeglądania!

23 listopada 2016 Po niemal roku wprowadzania oddaję Wam dziś ostatni z serii rozkładów udostępnionych przez miłośnika archiwaliów ksiezyc_nad_gieesem i forum kolejowe https://www.forumkolejowe.pl/
Jeszcze raz wszystkich chętnych zapraszam, a jeśli ktoś z Was chciałby się podzielić innymi (bądź lepszej jakości) rozkładami – proszę o kontakt.

Ostatnio dodano zdjęcia

Raciborowice Górne
Raciborowice Górne (dolnośląskie)
Raciborowice Górne
Raciborowice Górne (dolnośląskie)
Gorzykowo
Gorzykowo (wielkopolskie)
Raciborowice Dolne
Raciborowice Dolne (dolnośląskie)
Raciborowice Dolne
Raciborowice Dolne (dolnośląskie)
Ostrołęka
Ostrołęka (mazowieckie)
Mysłowice
Mysłowice (śląskie)
Mysłowice
Mysłowice (śląskie)
Mysłowice
Mysłowice (śląskie)
Mysłowice
Mysłowice (śląskie)
Mysłowice
Mysłowice (śląskie)
Tłuszcz
Tłuszcz (mazowieckie)
Hel
Hel (pomorskie)
Kuźnica (Hel)
Kuźnica (Hel) (pomorskie)
Drawsko Pomorskie
Drawsko Pomorskie (zachodniopomorskie)
Ostrówce
Ostrówce (kujawsko-pomorskie)
Ostrówce
Ostrówce (kujawsko-pomorskie)
Ostrówce
Ostrówce (kujawsko-pomorskie)
Ostrówce
Ostrówce (kujawsko-pomorskie)
Ostrówce
Ostrówce (kujawsko-pomorskie)
Ostrówce
Ostrówce (kujawsko-pomorskie)
Ostrówce
Ostrówce (kujawsko-pomorskie)
Ostrówce
Ostrówce (kujawsko-pomorskie)
Ostrówce
Ostrówce (kujawsko-pomorskie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Wrocław Psie Pole – Trzebnica (326)
Wrocław Psie Pole – Trzebnica (326)

Damian Stupień (2017-11-22 19:15:17)

wystarczy popatrzeć na budowy nowych stacji w XIXw. wszędzie pustynia... Teraz nawet szlaki u nas na Górnym Śląsku do pewnego czasu wyglądały jak dżungla ... Komuna.

Wrocław Psie Pole – Trzebnica (326)
Wrocław Psie Pole – Trzebnica (326)

Ryszard (2017-11-22 14:47:06)

DSDiK (zarządca kolejowy odcinka Wrocław Zakrzów - Trzebnica) wyremontował w porozumieniu z zarządcami dróg przejazdy kolejowe: km 2,414 ul. Pawłowicka km 2,581 ul. Starodębowa km 10,341 Siedlec Zarządcy dróg w ramach remontu drogi wykonali również chodniki.

Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna (– Harrachov) (311/590)
Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna (– Harrachov) (311/590)

Ryszard (2017-11-22 14:41:03)

Od dnia 21 listopada 2017 rozpoczęto roboty na peronie Szklarska Poręba Huta polegające na podwyższeniu peronu do wysokości 55 cm (wysokość podłogi w wagonie szynobusu). Obecnie przepisy unijne wymagają dostosowania wysokości peronu do wysokości minimum 55 cm.

Kłodzko Główne
Kłodzko Główne

Damian Stupień (2017-11-22 08:21:55)

Miałem tą przyjemność jechać składem prowadzonym przez Petuchę gdzieś około 1990r. Na trzydniową wycieczkę mieliśmy zorganizowany wagon kuszetkę którym przyjechaliśmy z Tarnowskich Gór, w którym mieszkaliśmy na torach bocznych stacji zaraz obok szopy. DO dziś pamiętam jak Petucha zjechała na oporządzanie i stała na torze obok nas ...

Zdjęcia niezidentyfikowane
Zdjęcia niezidentyfikowane

roman paul poznan (2017-11-21 21:24:11)

tylko lupa była by pomocna a wtedy nazwa niemiecka bo podejrzewam jest z tego zaboru do rozszyfrowania pozdrawiam

Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna (– Harrachov) (311/590)
Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna (– Harrachov) (311/590)

Tommt (2017-11-21 20:44:50)

Zdjęcie z tekstem zajmującym prawie 1/3 powierzchni i w dodatku nieostre. Czy takie też można zamieszczać? Tekst można byłoby spokojnie umieścić w części opisowej.

Wrocław Główny – Jedlina Zdrój (285)
Wrocław Główny – Jedlina Zdrój (285)

Tommt (2017-11-21 20:36:30)

Dobrze by było jakby odbudowali drugi tor do Kobierzyc. Skoro myśli się o kolei aglomeracyjnej to jest to wręcz mus.

Jelenia Góra
Jelenia Góra

wasiukibic (2017-11-20 18:36:24)

OK, przyjmuję waszą argumentację, że w sytuacjach wyjątkowych takie rozwiązanie jest uzasadnione. Podtrzymuję jednak to co napisałem, że obecnie odprawę pociągów pasażerskich można ogarnąć na peronach 2 - 3 i tym samym zminimalizować konieczność drałowania pasażerów przy przesiadkach. Sytuacja z soboty, kiedy skład do Sz.P.G. stał przy peronie 3, do Wrocławia przy peronie 2, a pociąg z Gorlitz wjechał na 1C, mimo że na 2 i 3 peronie było jeszcze po jednej, wolnej krawędzi. Z drugiej strony kolejarze mogą argumentować to tym, że z 1C jest bliżej do przystanków autobusowych.

Kiełpino Kartuskie
Kiełpino Kartuskie

Marek Potocki (2017-11-20 12:57:40)

Bo nie mamy w zbiorach i jak na razie nikt się nie podzielił.

Szczecin Klęskowo
Szczecin Klęskowo

Marek Potocki (2017-11-20 08:03:52)

Faktycznie, nie doczytałem w osi. Przepraszam :) Te nazwy jakoś sprzątnę, jeszcze tylko parę rzeczy sprawdzę.

| Dalej ==»

Do zapisu

Koronowskie Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki "Szczęśliwa Dolina" zaprasza na spotkanie w Dniu Kolejarza na stacji PKP Koronowo (25 listopada 2017 godzina 13:00, ul. Dworcowa 60). Będzie to spotkanie wspomnieniowe przy kawie z kolejarzami którzy kiedyś pracowali na linii kolejowej 241 i stacjach przy niej położonych. Wstęp jest bezpłatny a uroczystość wspiera koronowska cukiernia Nitka oraz Urząd Miasta.


Na prośbę organizatorów zamieszczam link do informacji o rajdzie pieszym po zlikwidowanej trasie kolejowej 411. Może ktoś się skusi? https://www.facebook.com/trip411/


Wyobraź sobie, że chcesz dowiedzieć się czegoś o linii kolejowej. Na przykład kiedy powstała, jaki miała prześwit, co i z jaką prędkością nią jeździło. Jakie są na niej obiekty inżynierskie, a jakie były. Jakie stacje, przystanki bocznice… No po prostu wszystko.
Myślisz sobie – niewykonalne. Takich danych nie ma, albo są nie do wygrzebania z archiwum. Też tak myślałem, aż wpadł mi w ręce opracowany przez niezastąpionego szperacza w archiwach Jarosława Szczuryka Vel Szczerbę "Historyczny opis linii Łuków – Lublin". Pozycja jest może niegruba (raptem 76 stron), ale niezwykle skondensowana. Nie ma tam opisów przyrody, wycinków z gazet, czy wspomnień. Tylko tabele z danymi, mapy i to wszystko przeplecione archiwalnymi zdjęciami.

Jeśli interesuje cię historia tej linii i chciałbyś się czegoś nowego dowiedzieć, to nie szukaj dalej. Lepszego źródła nie ma. Aby wejść w posiadane tego opracowania skontaktuj się z autorem: Napisz e-mail

Trwa zapis, proszę czekać...