OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Linia Wrocław Muchobór – Gubin Płd. (– Guben) (275)

Odcinek:

Ostatnia zmiana: 2021-09-13 (podobiekty)

<== | Galeria | ==>
Data: 2021-09-12
Autor: wasiukibic
Napisz e-mail
Odcinek Leszno Górne – Małomice
Zamieszczono: 2021-09-12

Galeria użytkownika wasiukibic

Zrujnowany budynek nastawni posterunku odstępowego, który mieścił się pomiędzy Lesznem Górnym a Małomicami, w km 116,9. Widok w kierunku północno-zachodnim (Małomice/Żagań).

Licencja: Można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' tylko do celów niekomercyjnych z podaniem źródła i autora [?]

Tagi: budynki związane z prowadzeniem ruchu; pozostałości/starotorza/dawne równie stacyjne; szlak (trasa)/pojedyncze tory.

Zaproponuj tagi

Podobiekty:

Dodaj podobiekty
Odsłon : 125
: 4

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

 • #1 Lukasy (2021-09-13 11:08:18)
  Fantastyczna ruina, gratuluję znaleziska! Jaki to mniej więcej kilometr? Bo nie udało mi się tego odcyfrować. Jest tam jakiś sensowny dojazd czy jedynie motopiechota po torach?
 • #2 (odp. na #1) wasiukibic (2021-09-13 11:45:44)
  Posterunek mieścił się w km 116,9 (wcześniej błędnie wstawiłem 166,9), jakieś 3 km na północny-zachód od stacji Leszno Górne, na zachód od toru szlakowego. Mijałem go dziesiątki razy pociągiem, który na tym odcinku pędzi pełną parą. Teoretycznie leży przy terenie wojskowym i są znaki zakazu na drodze biegnącej wzdłuż toru (za sosenkami, po lewej), po jego zachodniej stronie, dlatego też poprzednia próba dojścia zakończyła się spotkaniem z ŻW i kulturalną, aczkolwiek stanowczą akcją wyproszenia mnie stamtąd. Tym razem skorzystałem z okresu grzybobrania, gdzie mnóstwo ludzi kręci się po okolicznych lasach, więc jest łatwiej.
  Dojazd najlepszy jest ze stacji Leszno Górne, przez wieś Sieraków, gdzie trzeba wybrać właściwą drogę przy chałupach na skraju wsi, bo ona tam rozdziela się na kilka odnóg i łatwo jest wjechać w niewłaściwą. Dalej jest droga leśnym duktem - trochę po twardym, trochę po miękkim, a później w odpowiednim miejscu w lesie należy zmienić trajektorię jazdy z zachodniej, na południową - tu niezbędna jest mapa topograficzna i kompas, warto też zrobić sobie satelitarną obczajkę terenu. Po zmianie trajektorii jazdy dojeżdża się do toru, przecina się go przez dawny przejazd i skręca na szutrówkę, już na teren wojskowy, po czym jedzie wzdłuż toru kilkaset metrów, aż do posterunku. Mała uwaga - dukty leśne średnio nadają się na auto osobowe i może się skończyć jak wczoraj, gdzie Passat Janusza musiał zostać wyciągany przez traktor. Ponadto toru nie przekroczy się pojazdem, bo droga jest zablokowana wbitymi na sztorc podkładami, więc pojazd trzeba będzie zostawić tam, lub próbować dojechać do budynku (lub dojść) po wschodniej stronie toru, gdzie jest teren cywilny, ale droga jest znacznie gorsza. Można też iść z buta, wzdłuż torowiska od strony Leszna Górnego. Ja jechałem swoim nieśmiertelnym Unibikiem, więc mogłem go po prostu przenieść przez tor.
  Jak coś, mogę narysować mapkę z dojściem.
 • #3 (odp. na #2) Lukasy (2021-09-13 14:26:16)
  Dzięki, raczej bez mapy dam sobie radę, jeśli w ogóle tam pojadę. Wychodzi mi z Twojego opisu, że osobiście bym wybrał opcję "iść wzdłuż toru". Dziękuję za wskazówki :)
 • #4 (odp. na #3) wasiukibic (2021-09-13 16:33:11)
  Proszę bardzo, aczkolwiek nie odkładałbym wizyty na św. Nigdy, bo PLK sobie w końcu przypomni o tej ruinie, a do remontu to ona raczej nie będzie.

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Linia kolejowa Wrocław Muchobór – Gubin Płd. (– Guben) (275)

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...