OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Linia Poznań Starołęka – Poznań Malta

Odcinek:

Ostatnia zmiana: 2020-09-03 (przebieg)

Historia linii » [Link bezpośredni]

data odcinek zdarzenie uwagi
1903-04-01 Poznań Starołęka - Poznań Malta Otwarcie linii
ruch towarowy; ruch pasażerski: regularny; torów: jeden; prześwit: 1435 mm;
Drugi odcinek linii normalnotorowej Średzkiej Kolei Powiatowej od stacji Poznań Starołęka- Obrzyca- Żegrze – Poznań Malta
przed 1920 Poznań Starołęka - Poznań Malta Zamknięcie dla ruchu
ruch pasażerski;
Oficjalne zamknięcie zgodnie z "Dziennik taryf i zarządzeń komunikacyjnych 4/32" 1949-10-02, jednak powojenne jak i międzywojenne rozkłady nie wykazują ruchu osobowego.
1962 (???) Poznań Starołęka - Poznań Malta Linia nieprzejezdna/remont
W wielu miejscach rozebrana. Została bocznica do Stomilu - linia rozebrana między nowo budowaną ulicą Hetmańską idącą od Ronda Starołęka, poprzez przejazd na ul. Zamenhofa, do tyłów kościoła na os. Bohaterów (około 1,5km).
1979 Obrzyca - Poznań Malta Przywrócenie przejezdności
Jak podaje książka śp. Piotra Dutkiewicza pt. Tramwaje w Poznaniu, w trakcie budowy linii tramwaju na os. Lecha istniejący tor kolejowy został przeniesiony z nasypu do wykopu, w okolicy przebiegu nowych torów tramwajowych. Celem było jednopoziomowe skrzyżowanie linii pkp i mpk. Zabezpieczono je semaforami dwukomorowymi (zielony / czerwony) z każdego kierunku dla tramwajów. Na zdjęciu w tej książce (ustalonym w innym źródle na rok 1991) krzyżówka jeszcze istniała, natomiast na innej fotografii z 1992 r. (inne źródło) nie ma już torów kolejowych.
po 1990 Poznań Starołęka - Poznań Malta Linia rozebrana
Tory od Malty w kierunku Żegrza istniały do początku lat 90-tych - prowadziły do fabryki domów zlokalizowanej między osiedlami Polan, Rzeczypospolitej i Powstań Narodowych. (info: Cthulhu, 2007-08-16)

Na odcinku Obrzyca - Malta tor istniał mniej więcej do końca lat 80-tych XX w., do póki działała fabryka domów na Ratajach. (info: Borsig, 2007-09-19)

Historia numeracji » [Link bezpośredni]

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Linia kolejowa Poznań Starołęka – Poznań Malta

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...