OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Linia Wrzeście – Bargędzino

Odcinek:

Ostatnia zmiana: 2019-07-01 (opisy)

Informacje cząstkowe:

Wrzeście - Bargędzino (2004-05-05)
Dzisiaj Bargędzino to mała wieś w powiecie Lęborskim. Nie leżała ona przy żadnym ważniejszym trakcie komunikacyjnym, ani też sama nie była nigdy jakąś większą miejscowością. Zapewne nigdy nie dotarłaby tam kolej, która omijała wieś. Ale odkrycie na początku XX wieku w pobliżu wsi, surowca potrzebnego do produkcji cegieł spowodowało, że trzeba było czymś ten urobek wywozić. Nie było wtedy w okolicy wystarczająco dobrych dróg dla transportu kołowego, więc prywatny właściciel zdecydował o poprowadzeniu linii kolejowej. Krótka, licząca zaledwie 7 kilometrów linia z Wrześcia do Bargędzina została oddana do użytku 31 Października 1910 roku i stanowiła odgałęzienie linii Lębork-Łeba. Zbudowana została specjalnie dla potrzeb nowo powstałej kopalni odkrywkowej margla wapiennego w okolicach wsi Bargędzino. Ta prywatna linia miała charakter głównie przemysłowy, ale planowano poprowadzić na niej prawdopodobnie także ruch pasażerski, o czym mogą świadczyć zaznaczone na mapach stacje. Poza stacją początkową we Wrześciu stacje są zaznaczone także koło wybudowań Komoszewo i Nienachowo, także, koło Roszczyc i oczywiście jest też stacja czołowa w Bargędzinie.

Linia ta działała nieprzerwanie aż do momentu, kiedy to zasoby kopalniane margla wapiennego zostały wyczerpane i dalsze kursowanie składów towarowych na tej linii nie było już potrzebne. Skutkiem tego w dniu 1 Lutego 1926 roku całkowicie zamknięto na niej ruch towarowy. Przez okres 4 lat linia nie była w żaden sposób wykorzystywana ani gospodarczo, ani też pasażersko i nie widziano także dalszych perspektyw, co do jej dalszego rozwoju czy ewentualnego jej przedłużenia. Co więcej linia ta była chybiona z punktu widzenia ekonomicznego gdyż zasoby margla wapiennego były mniejsze niż się na początku spodziewano i zostały w ciągu niespełna 16 lat prawie całkowicie wyczerpane. Niepotrzebna nikomu została całkowicie zlikwidowana fizycznie w 1930 roku. (info: Wojciech Witulski)

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Linia kolejowa Wrzeście – Bargędzino

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...