OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Linia Janikowo – Pakość

Odcinek:

Ostatnia zmiana: 2019-05-21 (opisy)

Informacje o całej linii:
Nazwa: Janikowo – Pakość
Z tego, co wiem kolej ta łączyła cukrownie w Pakości i Janikowie. Tor brał początek na terenie pakoskiego zakładu. Następnie krzyżował się z linią do Inowrocławia i łączył z łącznicą po której można było zjechać z linii głównej od strony Pakości. Tor przekraczał Kanał Notecki i przez Ostrowo, wzdłuż drogi, dochodził do bram cukrowni w Janikowie. Jednak, z tego, co ustaliłem nie łączył się bezpośrednio z linią do Poznania w sposób umożliwiający wjazd pociągów od strony Pakości w perony stacji Janikowo. Jeśli się mylę proszę o sprostowanie. (info: Tomasz Górny)

Informacje cząstkowe:

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

  • #1 Tomasz Górny (2020-02-20 12:21:34)
    Dziwi mnie fakt, że nie wykorzystano tego toru jako bocznicy do Janikosody (transport kamienia z Wapienna). Budowano kolej linową zamiast wykorzystać istniejącą infrastrukturę. Aczkolwiek sama kolej linowa jest również bardzo ciekawym tematem. Łączyła niegdyś kopalnię w Piechcinie nie tylko z zakładem w Janikowie ale też z zakładem w Mątwach. Problemy techniczne uniemożliwiły jej dalszą eksploatację na odcinku do Mątew i przerzucenie na transport kolejowy.

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Linia kolejowa Janikowo – Pakość

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...