OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Linia Nowy Łupków Wąskotorowy – Wola Michowa

Odcinek:

Ostatnia zmiana: 2015-10-13

Informacje o całej linii:
Nazwa: Nowy Łupków Wąskotorowy – Wola Michowa
To jest fragment linii Nowy Łupków - Majdan w swoim historycznym przebiegu. Kiedy się już parlamentarzyści w Budapeszcie przestali kłócić i postanowili, że budują kolejkę wąskotorową w Bieszczadach, to wkrótce potem właśnie tędy szli budowniczowie i zaczęli słupki chłopom na polu stawiać. A kłótni było przy tym co niemiara. Nikt nie chciał kolejki na swoim polu, ale u sąsiada owszem. I przestawiali te słupki inżynierowie i geodeci jeszcze długo. Aż wreszcie ustalili i zaczęły się prace. I to właśnie tędy potoczyły się wagoniki w 1898 roku. I ta linia była celem wszystkich władców chwilowych na tej ziemi.

I przetrwała linia wiele dziejów, aż budowniczowie Polski Ludowej postawili zakłady przemysłu drzewnego w Rzepedzi i postanowili tam linię dociągnąć. Doszli za Smolnik w 1958 i skręcili na Nowy Łupków wzdłuż drogi (wtedy jeszcze ledwo kamieniem wybrukowanej i przez większość roku trudno przejezdnej). A w miejscu, gdzie ta droga odbijała do Cisnej, poprowadzili nową linię do Woli Michowej. I kilka kilometrów przed Wolą, spotkali się z dotychczasową linią. Przepięli tor i tak powstał nowy odcinek z Woli Michowej do Rzepedzi i do Nowego Łupkowa przez trójkąt w Smolniku. A stary kawałek linii od razu przestał być potrzebny. Wytrzymał jeszcze ze dwa lata, a potem linię całkiem rozebrano. Ostały się dwa mosty. Trzeci, największy, nad Osławicą, można znaleźć tylko po filarach. Na upartego można przejść szlakiem dawnej linii, a nawet rowerem próbować przejechać. Ale w wielu miejscach są już wątpliwości, którędy dokładnie linia przebiegała.

Informacje cząstkowe:

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Linia kolejowa Nowy Łupków Wąskotorowy – Wola Michowa

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...