OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Linia Jęzor Centralny – Ostatek Szyb Otwór IV (KP-402)

Odcinek:

Ostatnia zmiana: 2019-11-08 (przebieg)

Informacje cząstkowe:

KWK Sosnowiec - Ostatek (1999-01-01)
W związku z likwidacją KWK "Sosnowiec" na przełomie lat 1990/2000 linia na tym odcinku została zlikwidowana. Stacja Ludwik znajdowała się na terenie kopalni przy ul. Narutowicza a stacja Ostatek była nazwą oddziału KWK "Sosnowiec" znajdującego się w Będzinie. Większość torów usunięto, chociaż część pozostała. Najbardziej widocznym elementem infrastruktury, który pozostał po tej linii jest wiadukt nad ul. 3 Maja w Sosnowcu w dzielnicy Środula niedaleko Centrum Handlowego "Plejada". Obecnie służy on jako kładka dla pieszych. W czasach gdy funkcjonowała KWK "Sosnowiec" na terenie obecnego CH Plejada znajdowała się zamułka do której pociąg z kopalni woził kilka razy na dzień piach. (info: Łukasz Sambor, 2007-03-16)
Huta Cedler R1 - KWK Sosnowiec (2007-01-01)
Linia została zlikwidowana. Tory usunięto. Najbardziej widocznymi pozostałościami po linii są dwa przejścia dla pieszych przy ul. Narutowicza (jedno w formie kładki, drugie przejście z barierkami) oraz wiadukt kolejowy nad ul. gen. Andersa w Sosnowcu przy rondzie Ludwik. (info: Łukasz Sambor, 2007-04-12)

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Komentarze:

[Dodaj nowy komentarz]

Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Linia kolejowa Jęzor Centralny – Ostatek Szyb Otwór IV (KP-402)

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...