OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Bocznice Poznań Główny – zakłady, bocznice i łącznice

Odcinek:

Ostatnia zmiana: 2021-05-01

<== | Galeria | ==>
Data: 1974-03-29
Autor: Przemysław Warczyński
Napisz e-mail
Zamieszczono: 2021-11-15

Galeria użytkownika Przemysław Warczyński

Dyplom dla Brunona (Bronisława) Hagedorna z okazji 35-lecia nieprzerwanej pracy w Zakładach Przemysłu Metalowego H.Cegielski-Poznań.

Licencja: Nie można wykorzystać poza serwisem 'bazakolejowa.pl' [?]

Tagi: dokumenty/bilety/mapy.

Zaproponuj tagi

Podobiekty:

Dodaj podobiekty
Odsłon : 213
: 6

Zaloguj się by móc zagłosować.

Obiekty:

Komentarze:

 • #1 Błażej Kopka (2021-11-15 23:05:25)
  Hehe - czyli okres okupacji i pracę jako nazistowski zakład zbrojeniowy (nazwa zobowiązuje) traktują jako ciągłość działalności... No tak średnio...
  Oczywiście dla pracowników, szczególnie tych przedwojennych również, ciągłość powinna być, o tyle dla samego zakładu ta "ciągłość" chyba nie powinna być powodem do dumy.
  Swoją drogą - jak to jest, że nasz bohater nawet na niemieckich dokumentach był "Bronisławem", a w Polsce jednak wolał być "Brunonem"?
 • #2 (odp. na #1) wasiukibic (2021-11-16 09:40:29)
  A co miały w tym temacie do gadania władze HCP? Weszli Niemcy, przejęli fabrykę i produkowali to, co chcieli, Tak stało się z dziesiątkami zakładów w Polsce, których działalność przestawiono na tory wojenne, zmieniono władze i nazwę - przynajmniej nie na cześć Adiego. Ale pod tą czy inną nazwą produkcja była kontynuowana. Idąc tym tropem, to Ceglorz w latach '49-'56 zmienił nazwę na ZISPO, na część czerwonego mordercy. To co, też odcinamy się od tej historii?
 • #3 (odp. na #1) Przemysław Warczyński (2021-11-16 18:10:42)
  Gdyby nawet ten zakład był imienia owego pana to nie znaczyłoby, że pracownicy od razu są nazistami. Z jednej strony kto powiedział, że chciał pracować dla Niemców, a drugiej wyuczył się w zawodzie kotlarza to miał iść pracować do piekarni?
  Oba imiona Brunon i Bronisław były tu używane zamiennie. Za "Niemca" był bez wątpienia Brunonem, a po wojnie nowa władza mogła tym chętniej użyć niemieckich papierów, żeby mieć ewentualna haka. Nic mi nie wiadomo żeby Bronisław miał zdecydowane poglądy polityczne czy to w lewo czy to w prawo, z wyjątkiem przekonania, że jest polakiem (patrz niemieckie zaświadczenie: "... polnischen Arbeiter").
 • #4 (odp. na #2) Przemysław Warczyński (2021-11-16 18:20:16)
  Tu też Bronisław ma "ciągłość": w dalszej części legitymacji są pieczątki gdzie nie ma skrótu ZISPO tylko litera "S" jest w pełnym brzmieniu. A potem dochodzimy do strony gdzie za ostatnią taką pieczątką znowu jest "Zakłady Przemysłu Metalowego H.Cegielski - Poznań".
  Ale tak - ma ciągłość pracy w Cegielskim bo pracował jako robotnik na produkcji, a nie nazista czy agitator komunistyczny.
 • #5 Błażej Kopka (2021-11-17 06:55:58)
  @Przemysław Warczyński - piszesz: "Za "Niemca" był bez wątpienia Brunonem" - no właśnie nie jest tak jak piszesz. Spójrz:
  https://www.bazakole…
 • #6 Przemysław Warczyński (2021-11-24 10:26:02)
  Faktycznie. Niestety nie dowiemy się już jakie były uwarunkowania.

[Dodaj nowy komentarz]

Sekcja komentarzy służy wymianie informacji, poglądów, oraz innych informacji pomiędzy użytkownikami Bazy. Prezentowane tutaj treści nie mogą być odbierane jako oficjalne stanowsko administratorów strony w jakiejkolwiek kwestii.
Bardzo prosimy o zamieszczanie komentarzy merytorycznych i napisanych w sposób kulturalny. Dzięki temu czytanie ich będzie dla wszystkich przyjemniejsze. Redakcja zastrzega sobie prawo odrzucania, usuwania, bądź niezmieniającą merytorycznego przekazu ingerencję w treść komentarzy (moderację) bez podania przyczyny.

Jeżeli masz jakieś materiały, które powinny Twoim zdaniem znaleźć się na tej stronie - wyślij je do nas.
Uzupełnij dane  | Zgłoś redakcji uwagi do pliku | Napisz email do redakcji | Jak dodać nowe zdjęcia?

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...