OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Deszczno
Deszczno

Mario (2020-07-10 20:33:06)

Dzięki za miłe słowa, jestem współtwórcą projektu "Stacji Kultury w Deszcznie", właśnie nad nim pracujemy. Budynek w nowej aranżacji będzie zawierał w sobie w częsci zachodniej (nowa dobudówka) bibliotekę, w części środkowej (piętrowej) na parterze czytelnię dziecięcą na piętrach zaś biura i zaplecze administracyjne), w części zachodniej salę dla ok 50 osób + przeszkloną czytelnię od strony torów. Wartość projektu to aktualnie (lipiec 2020) 3,3 mln zł z czego, 2,5 mln to środki unijne. Czynimy starania o zwiększenie projektu i doposażenie budynku stąd skończymy go w części budowlanej w zakładam do końca wakacji, później dojdzie wyposażenie, chcemy go udostępnić z początkiem 2021 r. W ramach działki gminnej wykonane zostanie zagospodarowanie terenu (ławki, zieleń niska) oraz parking od strony drogi. Równocześnie jesteśmy na etapie przejmowania północnej części działki na cele związane z droga gminną z pętlą autobusową co ma w przyszłości pozwolić na zagospodarowanie terenu od strony Deszczna, planujemy również pomóc w częściowym zagospodarowaniu peronu oraz posprzątaniu terenu. Planujemy, że w budynku dworca znajdować się będzie również ekspozycja poświęcona historii linii kolejowej Gorzów-Zbąszynek i Karnin-Rudnica-Kostrzyn, która przebiegała po naszej gmninie.

Puszczykowo
Puszczykowo

Givexnine Poznań (2020-07-10 18:06:14)

Na stacji Puszczykówko też jakieś zaplecze towarowe działało, przy bocznym torze leżącym obok toru do Osowej Góry. Pozostałością jest spory plac załadunkowy, dawniej zapewne był jeszcze większy, ale ekrany akustyczne zatarły ślad.

Łęczyca
Łęczyca

Givexnine Poznań (2020-07-10 18:03:47)

Bardzo ładnie przeprowadzony remont wnętrza. Swoją drogą, ciekawe, co napisane jest na kartce wiszącej w okienku kasowym - niestety, jakość zdjęcia nie pozwala przyjrzeć się jej bliżej.

Kłodzko Główne
Kłodzko Główne

Givexnine Poznań (2020-07-10 18:01:14)

Nawet na takiej stacji Puszczykówko, gdzie dobowa wymiana pasażerska mieści się w zakresie 700-1000 (swoją drogą polecam raport o tym pod tym linkiem: https://www.utk.gov.… od lat działa we wszystkie dni tygodnia bufet i nie zanosi się, żeby mieli go zlikwidować, a na wielu większych stacjach, z większą wymianą działają jedynie automaty (np. Legnica). Bufet zawsze lepszy, niż automat.

Puszczykówko – Osowa Góra (361)
Puszczykówko – Osowa Góra (361)

Givexnine Poznań (2020-07-10 17:55:51)

Teraz tor jest zakończony kozłem i łączy się z jedynym bocznym torem w Puszczykówku.(nie licząc dawnego toru do Osowej Góry), w dodatku niezdatnym do użytku.

Puszczykówko – Osowa Góra (361)
Puszczykówko – Osowa Góra (361)

Givexnine Poznań (2020-07-10 17:54:30)

Wiem o tym, i we wcześniejszych komentarzach już o tym pisałem.

Łęczyca
Łęczyca

Paweł Skup (2020-07-10 14:55:18)

Otwock jest zupełnie inny. Sierpc jest identyczny.

Gdynia Główna
Gdynia Główna

ROPA Poznań (2020-07-10 10:03:45)

Nie sztuka spojrzeć na napis ale o skojarzenie przy którym trzymam się.

Szamotuły – Międzychód (368)
Szamotuły – Międzychód (368)

Stanisław Pikul (2020-07-10 08:09:17)

Warto dodać że ta ciężarówka to była cysterna z paliwem - stąd pożar. Zdarzenie miało miejsce ok. 1982-1984 r.

Tuplice
Tuplice

Przemysław Warczyński (2020-07-10 06:20:09)

Domalować koronę na głowie orła i hasło jak najbardziej na czasie :-)

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...