OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Bardo Przyłęk
Bardo Przyłęk

do re mi (2020-07-13 01:01:44)

A czy to nie jest przypadkiem nastawnia BP? :)

Piła Główna – Ustka (405)
Piła Główna – Ustka (405)

Gerson (2020-07-12 22:28:05)

#1 Na to bym nie liczył, chyba że rowerzysta zabrał ze sobą całkowicie przypadkiem flex'a akumulatorowego ;) Szlabany zamknięte są na kłódki. Jaki ma sens tworzenie takiego przejazdu i to jeszcze na europejskiej trasie rowerowej? Odpowiedź jest prosta - oczywiście żadnego. Jak widać na PKP nadal króluje (co mi kiedyś uzmysłowił jeden Naczelnik) "bezmysł umysłowy" :)

Dobre Miasto
Dobre Miasto

octanq (2020-07-12 21:59:37)

Tylko dodam, że rzadko jest potrzebna praca elektrycznych pomp, żeby napełniać zbiorniki z wodociągu miejskiego - zwykle ciśnienie wody wodociągowej wystarcza (ok. 5 bar = 50 m słupa wody). Elektryczne pompy potrzebne są np. przy pompowaniu wody ze studni głębinowej (częste rozwiązanie na ogrodach).

Dobre Miasto
Dobre Miasto

Przemysław Warczyński (2020-07-12 21:36:02)

Czy jesteś w stanie umiejscowić wieżę? Może uda się podać jej współrzędne GPS?

Niegosławice
Niegosławice

Przemysław Warczyński (2020-07-12 21:03:56)

Szczególnie, że wyższy budynek to wieża wodna.

Otwock
Otwock

ACdVL (2020-07-12 20:08:34)

Piękna i fascynująca architektura. Jest co podziwiać.

Niegosławice
Niegosławice

babcynek (2020-07-12 16:30:21)

Raz na miesiąc przejeżdża pociąg towarowy, lokomotywa lub drezyna. Ewentualnie transport wojskowy. Ruchu osobowego nie ma, ale jest ruch osób, który chce reaktywacji linii (więcej info np. tu: https://pl-pl.facebo… ).

Kuniów – Smardy (767)
Kuniów – Smardy (767)

Wojciech Frykowski (2020-07-12 13:07:58)

Trafiłem na tą linię w kwietniu 2006r i jak zwykle zrobiłem kilka fotek. Kolejnego dnia byłem obok lokomotywowni w Kluczborku (od ul.Sikorskiego/Fabryczna) ekipa kolejowych energetyków, która miała tam swoją bazę zaciekawiła się tym, że fotografuję i tak rozwinęła się sympatyczna rozmowa. Opowiadali o tej obwodnicy trochę z żalem, że zainwestowano tyle kasy w budowę, a oni po kilku (lub kilkunastu?) miesiącach od uruchomienia dostali zlecenie demontażu "drutów", ponoć przejechało kilkanaście pociągów (w każdym razie bardzo mało). Nie określali spalinowe, czy elektryczne.

Ścinawka Średnia Dworzec Mały
Ścinawka Średnia Dworzec Mały

Tommt (2020-07-11 23:52:00)

Odp. #3 Proszę bardzo:) Człowiek myślał, że to kilka lat minęło a w rzeczywistości już 12. Dobrze, że chociaż linia do Radkowa (widoczny fragment na zdjęciu) idzie do reaktywacji a być może również linia z Tłumaczowa do Otovic. Pozdrawiam.

Piła Główna – Ustka (405)
Piła Główna – Ustka (405)

wasiukibic (2020-07-11 23:27:04)

UIC 60 z rozbiórki? Profil nie wygląda na zużyty, jeżeli tak wygląda całość, to takie coś można jeszcze wbudować w tor dodatkowy lub szlakowy, na bocznej linii.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...