OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Grodziec Mały – Kolsko (305)
Grodziec Mały – Kolsko (305)

wasiukibic (2020-05-24 22:57:16)

Takiego wiaduktu kolejowego nie było na odcinku Sława Śląska - Lipinki Głogowskie. Jeden znajdował się na północ od Krzepielowa, drugi na południe (ale on był położony w lesie, więc ta lokalizacja odpada, bo tu na pierwszym planie jest pole lub łąka), trzeci zaś pomiędzy Chociemyślem i Kotlą. Skłaniałbym się ku pierwszej lokalizacji, bo tam kilkadziesiąt metrów za wiaduktem jest zagajnik, który tutaj we fragmencie widać. Widok byłby wtedy na zachód, a pociąg jechałby do Sławy. Obecnie trudno będzie precyzyjnie zidentyfikować miejscówkę, bo wiadukty kolejowe na odcinku Grodziec Mały - Sława Śląska zostały rozebrane.

Olsztyn MPEC Kortowo
Olsztyn MPEC Kortowo

Dawid Jastrzębski (2020-05-24 22:30:43)

Witaj tomimaki po dłuższej przerwie w serwisie. Zdaje mi się, że gdzieś Ci kiedyś pisałem, że nastanie takie dzień aż przejadę się całą linią kolejową nr 216. No to dziś, 24.05.2020 się udało i trzeba przyznać, że widoki z pociągu na tej linii są przepiękne, jestem bardzo zadowolony z przejazdu. Choć na stacjach nastał spory rzeźnik, sporo dworców oddzielonych od peronów, sporo peronów wybudowanych na nowo gdzie indziej... Fotografie wykonałem na miarę możliwości, wkrótce powinny się pojawić.

Głuchołazy Zdrój
Głuchołazy Zdrój

ROPA Poznań (2020-05-24 22:13:48)

Młody Kolego ja tylko napisałem to, co ojciec mi przekazał, a jemu więcej wierzę niż Koledze. Starszych osób warto słuchać. Ja nie obrażałem nacji cygańskiej, zatem absolutnie nie rozumiem tego komentarza.

Zabrze Południowe – Tunel
Zabrze Południowe – Tunel

janusz nowaczewski (2020-05-24 22:05:43)

No i słusznie, bo taka linia nie istniała. Z Zabrza Południowego, łukiem w lewo biegła linia do KWK Zabrze Zachód, po minięciu brykietowni, przechodziła pod ulicą Wolności (był tam wiadukt, obecnie w tym miejscu jest zjazd z DTŚ) ,i dalej do kombinatu koksochemicznego "Zabrze", skąd istniała możliwość wjazdu do stacji Zabrze. Natomiast linia piaskowa, po minięciu posterunku ZWK biegła łukiem w prawo i po minięciu post. Tunel przechodziła pod ul.Wolności i terenem EC Zabrze betonowym tunelem . Obydwa obiekty, tj.tunel i opisywany wcześnie wiadukt były oddalone od siebie 200-300m. Aby przejechać z Zabrza Południowego do post. Tunel trzeba by jechać do post. ZWK, i tam na bocznicy kopalnianej wykrzyżować się na linię piaskową. Tutaj wszystko ładnie widać https://mapy.orsip.p…

Głubczyce
Głubczyce

Tomasz (2020-05-24 21:57:11)

Nowa Trybuna Opolska - Dworzec PKP w Głubczycach popada w ruinę - alarmują mieszkańcy. Zawaliła się już m.in. część dachu zabytkowego budynku, powybijane są okna. Obraz nędzy i rozpaczy przedstawiają również perony. https://nto.pl/dworz…

Kalisz Winiary
Kalisz Winiary

Paweł (2020-05-24 20:35:16)

Obecnie budynek nastawni już nie istnieje

Miechucino
Miechucino

Marcin (2020-05-24 19:44:56)

To budynek stacji pomp. W tym budynku znajdowały się pompy, które dostarczały rurociągiem wodę z jeziora do zbiornika wieży ciśnień...

Leszno
Leszno

Kamil Grudziński (2020-05-24 18:26:58)

Na zamieszczonym zdjęciu kocioł i elementy kotła od parowozu Ol49-111.

Tuchola – Koronowo (241)
Tuchola – Koronowo (241)

Konowalczyk (2020-05-24 11:18:07)

Witam. Mieszkałem na stacji Wilcza -Góra w latach 1956 -1963 roku -ojciec był zawiadowcą tej stacji. O ile pamiętam semafory rozebrano w latach 1965 rok. Wilcza -Góra byla po naszej wyprowadzce zamieszkana przez dwie rodziny. W razie pytań pisać na mego skrzynkę pocztową Edmund.konowalczyk@wp.pl Pozdrawiam.

Mirsk – Świeradów Nadleśnictwo (336)
Mirsk – Świeradów Nadleśnictwo (336)

Maciek Król (2020-05-23 23:52:16)

Tymoteusz Myrda poinformował na facebooku: Przejmujemy następne linie kolejowe! Ministerstwo Infrastruktury zgodziło się, by spółka PKP przekazała Województwu Dolnośląskiemu linie: 3⃣1⃣7⃣ Gryfów Śląski – Mirsk 3⃣3⃣6⃣ Mirsk – Świeradów Zdrój Przed nami podpisanie aktów notarialnych, a potem prace nad harmonogramem rewitalizacji. O postępach prac będę Państwa oczywiście informował na bieżąco. Dołożymy wszelkich starań, żeby nasi mieszkańcy mogli jak najszybciej zobaczyć pociągi Kolei Dolnośląskich także na tych stacjach.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...