OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Żagań
Żagań

M. Kłosowski (2020-07-08 22:24:39)

I to ma jechać przez Łódź, wyremontowaną LK14. Będzie ciekawa relacja! Ciekawe czym to pociągną na bezdruciu

Kutno
Kutno

Gerson (2020-07-08 22:16:32)

#1 Panele są wykonane ze stali, która jest patynowana. Stal pozostawia się np. na wolnym powietrzu, gdzie samoczynnie ulega zardzewieniu, a następnie zabezpiecza się ją lakierem bezbarwnym, chroniącym ją przed dalszą korozją. Niestety nie wiem, jaki jest w tym przypadku zastosowany system łączenia. P.S. Kwestia gustu, ale mi osobiście nie podoba się ta konstrukcja. Wygląda na toporną i "ociężałą".

Herby Nowe – Oleśnica (181)
Herby Nowe – Oleśnica (181)

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-07-08 22:11:06)

Do 06.08.20 szlak Kępno - Wieluń Dąbrowa jest zamknięty ze względu na remont torów. Na odcinku Kępno - Krzepice kursuje mikrobus IC 2x dziennie (6 pasażerów w niedzielę głównie do Wielunia - nie potrzeba mieć biletu, bo nie ma kierpocia a kierowcę to nie interesuje :-) ). Pociąg IC "Osterwa" kursuje w tym czasie objazdem przez Kluczbork, Lubliniec bez postojów taryfowych choć w Kluczborku jest postój techniczny. Odcinek Kepno - Częstochowa Stradom pokonuje w 1:42 H (127 km). Z kolei IC "Wybicki" ten sam dystans mimo 4 postojów po drodze pokonuje w 1:33 H. Po remoncie, mimo że dystans skróci się o 5 km, czas przejazdu dla "Osterwy" wydłuży się o 1 minutę, dojdą 3 postoje we Wieruszowie, Wieluniu i Krzepicach. "Wybicki" dalej przez Kluczbork.

Kowary Średnie
Kowary Średnie

ROPA Poznań (2020-07-08 20:54:20)

Takie budyneczki miały swój urok. Tem zapewne już nie istnieje?

Laskowice Pomorskie – Bąk (215)
Laskowice Pomorskie – Bąk (215)

ROPA Poznań (2020-07-08 20:52:39)

A Gdynia to nie morze?

Kutno
Kutno

octanq (2020-07-08 20:21:03)

W tej lokomotywowni był ewidentnie jakiś racjonalizator. Rozumiem, że dolny prostokąt konstrukcji drabinki służy do wejścia z drabinki na dach, a górny kwadrat służy do skoku z dachu wzwyż z dalszym lotem główką w dół na ziemię. W ten sposób uzyskano możliwość jednoczesnego korzystania z drabinki przez osoby udające się na górę i na dół.

Lubiąż
Lubiąż

ROPA Poznań (2020-07-08 19:25:01)

Jak dobrze kojarzę, a byłem tam w 2014r, znajduje się tam największy Klasztor Cystersów na świecie. Jedna z sal odnowiona wzorowo, nawet Brytyjczycy przyjeżdżali podglądać, jak można odnawiać zabytki. Niestety, kolej jak się orientuję, nie "odnowiła się", nie kursuje. Chyba, że mam nieaktualne dane.

Augustów
Augustów

Paweł (2020-07-08 18:59:18)

Sygnały nie są podawane z pulpitu?

Nowe Skalmierzyce
Nowe Skalmierzyce

Jakub M. (2020-07-08 18:54:24)

Na stacji odkryto ciekawe znalezisko w murach. Tutaj link do artykułu: https://www.o2.pl/in…

Sokółka – Suwałki (40)
Sokółka – Suwałki (40)

Paweł (2020-07-08 18:38:10)

Klonownica jest najkrótszą rzeką w Polsce.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...