OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Bytom Karb
Bytom Karb (woj. śląskie)
Bytom Karb
Bytom Karb (woj. śląskie)
Bytom Karb
Bytom Karb (woj. śląskie)
Bytom Karb
Bytom Karb (woj. śląskie)
Bytom Karb
Bytom Karb (woj. śląskie)
Pleszew
Pleszew (woj. wielkopolskie)
Mierzęcice Zawierciańskie
Mierzęcice Zawierciańskie (woj. śląskie)
Jarocin
Jarocin (woj. wielkopolskie)
Jarocin
Jarocin (woj. wielkopolskie)
Bydgoszcz Główna
Bydgoszcz Główna (woj. kujawsko-pomorskie)
Leszno Zaborowo
Leszno Zaborowo (woj. wielkopolskie)
Węgliniec
Węgliniec (woj. dolnośląskie)
Wrocław Główny
Wrocław Główny (woj. dolnośląskie)
Wola
Wola (woj. kujawsko-pomorskie)
Tuchola
Tuchola (woj. kujawsko-pomorskie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Rogów Osobowy Wąskotorowy
Rogów Osobowy Wąskotorowy

Adam W. (2020-06-04 08:10:49)

To Rogów Towarowy Wąsk. a nie Rogów Osobowy Wąsk.

Jarocin – Kąkolewo (360)
Jarocin – Kąkolewo (360)

Lukasy (2020-06-03 23:49:25)

Fantastyczny dokument, w 2012 roku już nie było śladu po mechanicznych rogatkach.

Mierzęcice Zawierciańskie
Mierzęcice Zawierciańskie

Damian Stupień (2020-06-03 22:27:58)

Potwierdzam :), zrównane z ziemią.

Zduńska Wola
Zduńska Wola

Marek Potocki (2020-06-03 20:09:40)

Dwa nowe w sensie dwa wyremontowane, dwa kolejne dobudowane, czy dotychczasowe zryto i w ich miejsce zbudowano od podstaw dwa?

Mieszków – Czempiń (369)
Mieszków – Czempiń (369)

Michał Żarnowski (2020-06-03 19:44:30)

Kolejna dobra informacja dotycząca tej linii: http://www.srem.pl/A… Jeszcze dodam, że prawdopodobnie odcinek Śrem - Mieszków będzie wpisany do planu transportowego województwa.

Miejska Górka – Kościan (366)
Miejska Górka – Kościan (366)

Prochiron (2020-06-03 17:51:57)

Pytanie czy są jakiekolwiek perspektywy wznowienia ruchu. Pewnie niewielkie niestety.

Tuchola – Koronowo (241)
Tuchola – Koronowo (241)

ACdVL (2020-06-03 14:51:57)

Piękny, choć niedługi skład. Wspaniała fotka. Kiedyś częsty obrazek.

Gostycyn
Gostycyn

ACdVL (2020-06-03 14:50:33)

Wspaniały tabor, normalny, skromny i na wskroś polski. Eaos (prawdopodobnie, może to Eas), Gbs-y, Gags. W ostatnim czasie w ŚK ukazywały się bardzo ciekawe wagony o krytych czteroosiówkach Gags. Zastanawiam się, czy część tychże wagonów zachowano jako muzealne, bo to kawał kolejowej historii Polski. Niegdyś wręcz nieodzowny element ruchu towarowego, dziś rarytas.. Aczkolwiek wspominałem, że część z nich po modernizacji (dość szeroko zakrojonej poniekąd, acz z widocznym podobieństwem do starszych krewniaków) kursuje jako Hais, w malowaniu niebieskim PKP Cargo. Najciekawsze były mieszane składy platform, węglarek, krytych, czasem też cystern, lawet, talbotów, gruszek - na czele z ET21,22, czasem dwuczłonowcami ET40/41/42, a dawniej ze spalinówkami/parowozami. Piękne obrazki dla kolejarskich estetów. Symbol poniekąd również etosu kolei dawnych lat.

Czarny Blok
Czarny Blok

Marian (2020-06-03 14:42:33)

Czy to prawda, że stacja Czarny Blok zostanie wkrótce zlikwidowana? Jesienią kilkaset osób przyjeżdżało tam na grzyby :-)

Olsztyn Główny – Ełk (219)
Olsztyn Główny – Ełk (219)

Tomasz (2020-06-03 13:52:35)

Na obecną chwilę w nowym RJ od grudniu dużo fajnych nowych pociągów spółki IC jest przewidzianych. Pytanie ile do grudnia ich może przetrwać?

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...