OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Tuchorza
Tuchorza

wasiukibic (2020-03-31 07:35:51)

Cieśla - Leszno-Zbąszyń (359) jest napisane pod miniaturką zdjęcia w danych podstawowych.

Żabno
Żabno

Opolanin (2020-03-31 06:50:26)

To co tam takiego jest w tych głowicach albo z czego one są zrobione, że tak kradną? Trafoki można przecież na luzie wykręcić.

Grzępa
Grzępa

Darek Nowak (2020-03-31 00:58:41)

Grzebią się już 2 lata i nie mogą zrobić. W Egipcie piramidy szybciej budowali.

Katowice – Legnica (137)
Katowice – Legnica (137)

Darek Nowak (2020-03-31 00:45:30)

Widać znali sie na tej robocie więc raczej to byli górnicy strzałowi. Tylko szkoda takiego majątku, eszelony trzeba było wysadzać.

Katowice – Legnica (137)
Katowice – Legnica (137)

Darek Nowak (2020-03-31 00:42:39)

Czy są tu faktycznie potrzebne 2 tory?

Katowice – Legnica (137)
Katowice – Legnica (137)

Darek Nowak (2020-03-31 00:41:40)

Gdzie Ty, Wasiu, znowu wypuściłeś się w teren tym składakiem?

Zdjęcia nieprzypisane
Zdjęcia nieprzypisane

zenOBeK (2020-03-30 23:58:11)

Ropa. Gdyby było widać numer seryjny SN-a to byłoby widać nazwę na tablicy, która znajduje się na końcu peronu. Tuż nad głową młodego człowieka. :))) To jest nazwa dwuczłonowa.

Wąbrzeźno
Wąbrzeźno

ROPA Poznań (2020-03-30 16:03:22)

pamiętam ok.25 lat wstecz jak właśnie miedzy tą wieżą ,a budynkiem dworca w dali stała SM 41 z jednym wagonem, która czekała na pasażerów, aby pojechać do stacji Wąbrzeźno Miasto.

Poznań Główny Towarowy
Poznań Główny Towarowy

Darek Nowak (2020-03-30 14:01:17)

Poznań Główny Towarowy to była kiedyś bardzo duża stacja. Jej tory sięgały aż do tego miejsca: https://goo.gl/maps/… Nie było kiedyś ul. Matyi a tramwaj jadący z Mostu Dworcowego w dół, robił najpierw zakręt w lewo, później w prawo by ominąć przytoczone wyżej miejsce, a następnie znowu w lewo. Ja sam w l. 90 - tych wynajmowałem w tym miejscu magazyn na hurtownię: https://goo.gl/maps/… Dzisiaj już tu nic nie ma, wszystko splantowane, ale był to długi ciąg, ok. 0,5 km, magazynów z bocznicami po obu stronach ulic Magazynowej oraz Spichrzowej. Raptem kilka lat po wyburzeniach a Przyroda obejmuje teren na nowo w swoje posiadanie.

Szybowice
Szybowice

Ty2 (2020-03-30 13:51:52)

Kiedyś tam mieszkał mój kolega z rodzicami, z którym chodziłem do kolejówki w Nysie.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...