OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Szklarska Poręba Jakuszyce
Szklarska Poręba Jakuszyce

Tommt (2019-09-23 22:31:08)

Biorąc pod uwagę fakt, że zdjęcie zostało wykonane w Szklarskiej Porębie, sformułowanie "Rozjazd od strony Szklarskiej Poręby..." jest niepoprawne. Prośba o korektę opisu, także pod tym zdjęciem https://www.bazakole…

Szklarska Poręba Jakuszyce
Szklarska Poręba Jakuszyce

Tommt (2019-09-23 22:23:04)

Przydałoby się wyasfaltować drogę po 1,5 m z każdej strony a i spryskiwacz mógłby się pojawić.

Rokietnica – Skwierzyna (363)
Rokietnica – Skwierzyna (363)

Kaszub (2019-09-23 22:20:38)

Czy ktoś mógłby mi wytłumaczyć i pomóc zrozumieć jedną rzecz - linia nie była i chyba w dalszym ciągu nie jest wykreślona z ewidencji, więc pozostaje jedynie "zamknięta" czy tak? Jeśli jest jedynie zamknięta to pomijając naturalne (w naszym kraju niestety) kradzieże, zarastanie roślinnością itd, powinna pozostać nienaruszona by można ją było gdy zajdzie potrzeba "w każdej chwili" ponownie otworzyć czy tak? Jakim cudem albo raczej prawem w takim razie rozparcelowano z tego działki i je posprzedawano? Co to ma być, jak to zrozumieć? Teraz kiedy powoli temat zaczynał wchodzić na prostą, kiedy wszyscy zgodnie chcieli reaktywacji linii nagle okazuje się, że w Pniewach takie hece... Czy to wina rządzących Pniewami czy teraz w końcu kogo? Dlaczego nic w tym kraju nie może być normalne tylko każdy na swoim podwórku bezmyślnie robi co chce? Proszę o pomoc obeznanych w temacie.

Białystok Południowy
Białystok Południowy

Paweł (2019-09-23 21:56:41)

Jak napisałeś linia szła innym przebiegiem. Dokładnie do 1942 roku, kiedy to Niemcy wybudowali łącznice Turczyn-Białystok Starosielce i Białystok Starosielce-Białystok. Wtedy też zmieniono przebieg linii brzeskiej, tym samym posterunek znalazł się w innym miejscu.

Szydłów
Szydłów

Damian Stupień (2019-09-23 21:45:04)

jak to się ma do tego że stacja ma status zabytku ? Wydaje mi się że nawet na tych semaforach kiedyś tam widziałem plakietkę OBIEKT HiSTORYCZNY.

Spychowo
Spychowo

Damian Stupień (2019-09-23 11:09:53)

Tyle że potem takie ogrodzenia trują okoliczną glebę a po ich "przydatności" pali się w piecach czy wyrzuca w las ...

Iwiny
Iwiny

Damian Stupień (2019-09-23 11:07:57)

Dokument o tragedii w Iwinach - https://www.youtube.…

Nysa Miasto – Ścinawa Mała
Nysa Miasto – Ścinawa Mała

EN57 (2019-09-23 08:16:04)

Hajduki Nyskie - Kępnica

Repty
Repty

Damian Stupień (2019-09-23 07:57:47)

To jest peron służbowy, stacja była typową stacją towarową z której obsługiwano bocznice, szopę itp.

Szklarska Poręba Jakuszyce
Szklarska Poręba Jakuszyce

Tommt (2019-09-22 20:54:42)

@ #2 Zbigniew Szałkiewicz I dalej jest jedna PKP PLK zarządzająca liniami i peronami, choć w tym powyższym przypadku zarządcą jest DSDiK.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...