OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Ustka Uroczysko
Ustka Uroczysko

Gerson (2020-08-05 21:42:10)

Tak, tor w bazie jest zachowany.

Wrocław Główny – Poznań Główny (271)
Wrocław Główny – Poznań Główny (271)

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-08-05 12:00:52)

Na razie na odcinku Stare Bojanowo - Leszno jest 1 tor (nowy) tak jak i Bojanowo - Rawicz. Pociągi "łapią" przez to opóznienia. Obie stacje Bojanowo rozgrzebane, bez możliwości krzyzowania pociagów w ich obrębie jak tylko na szlaku.

Rawicz
Rawicz

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-08-05 11:55:25)

Teraz do tego miejsca stoją już nowe słupy trakcji pod napięciem.

Kobylin – Legnica Północna (362/382)
Kobylin – Legnica Północna (362/382)

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-08-05 11:52:45)

Na razie chyba nic nie jeździ, gdyż tory do cukrowni w Górce na przejeździe w jej pobliżu oraz całej okolicy zardzewiałe i zarośnięte. Chociaż krewniak zeznał, że niby węgiel wożą ale to chyba pomyłka.

Rawicz
Rawicz

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-08-05 11:46:42)

Już jest ale nie dworzec a parking dla autobusów firmy Milla. Cała stacja jest źle zaprojektowana, bo powinien być jeszcze 1 peron dwukrawędziowy, by umożliwić z niego start pociągów KD do Wrocławia oraz Polregio do Poznania.

Kościan
Kościan

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-08-05 11:40:39)

Robią podtorze od stacji do semafora wjazdowego. Ciekawe jednak, czy będą jakieś firmy chętne do korzystania z transportu kolejowego.

Brodnica – Bydgoszcz Wschód (209)
Brodnica – Bydgoszcz Wschód (209)

ACdVL (Andrzej) (2020-08-05 10:54:31)

Jeszcze kilka lat temu było je widać. Obecnie nie ma po nich śladu - kawałek dalej zbudowano nową drogę asfaltową, a w miejscu dawnego przejazdu kolejowego obok podstacji transformatorowej jest już rondo.

Wschowa – Lipinka Głogowska (387)
Wschowa – Lipinka Głogowska (387)

ACdVL (Andrzej) (2020-08-05 10:49:41)

No i popatrz - spod asfaltu wystają ci kocie łby (albo wertepy - jak kto woli)! Pewnie im się dywanik asfaltowy zaczyna uprzykrzać (pomijając fakt, że dla kierowców taki widok zbyt przyjemny nie jest..).

Krzeszna
Krzeszna

ACdVL (Andrzej) (2020-08-05 10:47:14)

Zdumiewająco duża ilość przełączników - pewnie było tam albo mnóstwo urządzeń nimi uruchamianych, albo odpalane były raczej źródła światła. Jeśli dobrze widzę to na suficie widać fragment oprawy OKP 240N Philipsa, niegdyś bardzo popularnych w wielu miejscach - sklepach, magazynach, nierzadko biurach. W nieco nowszych latach powstały identyczne oprawy z nieco jaśniejszym kloszem - wcześniejsze oprawy miały mleczne klosze, a również i odrobinę inaczej rozmieszczonymi statecznikami - tak jak w pierwszych wersjach między świetlówkami, ale różnicą była nieco inna (jak dobrze pamiętam - w starych oprawach była krótsza) odległość między nimi. Fajne były to oprawy, dosyć wytrzymałe. Druga sprawa to te śmietniki w budynku dworcowym..

Gołubie Kaszubskie
Gołubie Kaszubskie

Dawid Jastrzębski (2020-08-05 09:14:02)

Z pozoru nie przypominający kolejowego znaczenia budynek, jednak podczas ponownej obserwacji stacji i najbliższego otoczenia oraz zauważenia istnienia bliźniaczych budynków w Leosi: https://www.bazakole… da się stwierdzić, że widoczny budynek ma kolejowe korzenie. :)

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...