OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Zdjęcia nieprzypisane
Zdjęcia nieprzypisane

wasiukibic (2020-01-28 21:04:22)

Nie jestem pewien, czy ktoś pamiętający okres sprzed 1945 roku na Kresach Wschodnich zagląda na OBK. Poza tym przez tamte ziemie przynajmniej trzykrotnie przechodził front, więc duża szansa na to, że most został zniszczony. Ta, ostatnio coraz więcej byków walę, życie...

Bzowo Goraj – Piła Główna (374/390)
Bzowo Goraj – Piła Główna (374/390)

Adam (2020-01-28 18:56:22)

Linia od Czarnkowa do Mirosławia nie istnieje. A w samym Czarnkowie nie ma miejsca już na taką linię, przez obwodnicę.

Kruczy Las
Kruczy Las

jottka@o2.pl (2020-01-28 15:34:53)

Wieża ciśnień wyremontowana, znajduje się ok 500 m od dawnego wiaduktu linii Orneta – Morąg nad dw 528 i ok 880 m na południe od wiaduktu linii Słobity-Bartoszyce nad dw 528. Na skraju lasu (patrząc od strony Ornety). link do mapy https://www.bdl.lasy…

Wałdowo Szlacheckie
Wałdowo Szlacheckie

Cezary Mirowski (2020-01-28 13:49:54)

W województwie kujawsko-pomorskim Arriva eksploatuje tylko duńskie MR/MRD odkupione od DSB. Wyjaśniła się też sprawa kombinowanych składów. Większość Duńczyków w 2020 skończy 40. i musi zostać wycofana. Co do wygody to pełna zgoda. Tylko, że kopcą niemiłosiernie jak ten radziecki lotniskowiec, co był i się utopił :)

Szczecin Turzyn
Szczecin Turzyn

Bogusław M. Hanć (2020-01-28 09:30:18)

Od 2019 roku w budynku stacji Szczecin Turzyn działa szkoła tańca All About Arkadiusz Guzierowicz.

Złotów
Złotów

djSon (2020-01-27 22:59:36)

Świetnej jakości podsypka pod torem, na którym znajduje się szynobus. Nie ma tam ograniczenia do 20 km/h?

Hrubieszów Miasto – Ізов
Hrubieszów Miasto – Ізов

Darek Nowak (2020-01-27 22:30:02)

ALE DODAM UWAGĘ ŻE ODLEGŁOŚĆ MIEDZY HRUBIESZÓW m. A IZOW W LINII PROSTEJ TO 13,5 KM WIĘC COŚ SIE NIE ZGADZA.

Bytom – bocznice
Bytom – bocznice

wasiukibic (2020-01-27 22:07:27)

Patrząc na to, co pozostało po górnictwie i hutnictwie w Bytomiu, jakoś nie bardzo potrafię się cieszyć. Zwłaszcza, że pod spych poszły wieże szybowe, sortownie, budynki maszyn wyciągowych - a więc zazwyczaj najcenniejsze obiekty. Ostatnia sortownia w Bytomiu pozostała na KWK Bobrek - jak ona skończy fedrować, zapewne wszystkie budynki po niej znikną z powierzchni ziemi, bo skoro w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta niemal nic nie zostało po dwóch kopalniach, a trzecia jest właśnie równana z ziemią, to trudno marzyć o tym, żeby cokolwiek pozostało na biednym, peryferyjnie położonym Bobrku. Nawet szybu Krystyna - okrętu flagowego bytomskiego górnictwa - przez wiele lat nie dało rady wyremontować i zrobić tam choćby jakąś wieżę widokową czy ściankę wspinaczkową. Równia stacyjna ma tam miejsce na chyba ze 30 torów - nie ma śladu po żadnym a teren stoi pusty, rosną chwasty, drzewa i sterty śmieci. Obraz nędzy i rozpaczy, symbol niemal kompletnego upadku miasta. Ktokolwiek zna Bytom, ten będzie wiedział, o czym piszę. Tym bardziej, jak ktoś pamięta to miasto jeszcze z lat 70. czy 80. XX wieku.

Zamość Starówka
Zamość Starówka

Darek Nowak (2020-01-27 22:04:29)

Z drugiej strony, za ul. Wyszyńskiego odchodziły bocznice, dzisiaj odcięte lub zlikwidowane, do Zakładów Zbożowych oraz Przetwórni Pasz przy ul. Namysłowskiego - tory jeszcze są, oraz do JW 3391, jest tylko ślad.

Duszniki Wielkopolskie
Duszniki Wielkopolskie

Marek Potocki (2020-01-27 21:45:30)

Można gdzieś o tych planach poczytać? Coś może zaczęto już realizować?

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...