OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

16 września 2020 Baza otrzymała trzy nowe funkcjonalności. Pierwszą z nich jest możliwość filtrowania zdjęć po autorze w galeriach poszczególnych obiektów. Druga to filtr tagów w galeriach poszczególnych użytkowników, a trzecia – galeria zbiorcza generowana dla konkretnego autora. Będzie ona przydatna, gdy jego materiały dodawane są z różnych kont.

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Kargowa
Kargowa

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-10-19 12:59:16)

Kolej tu już nie ma żadnego potencjału, nawet wąska. Tak wogóle to ta linia została zle zbudowana wg mnie bo powinna w Powodowie skręcać w prawo i biegnąc wzdłuż obecnej drogi 303 dojść do Babimostu. Jednak raczej w tamtych czasach gdy powstała, jej główną intencją była zapewne obsługa wyrębu lasów. Aby się o tym przekonać trzeba by mieć stare mapy tego obszaru sprzed 100 lat by zobaczyć jak wyglądały wówczas tereny zalesione. Co do przemysłu, to na tym terenie praktycznie go nie było, więcej w Sulechowie. Co do ścieżki to powinna być zrobiona lokalna ankieta ilu byłoby potencjalnych chętnych. Na odcinku Smolno - Kopanica czyli 13 km na pewno by się przydała, bo ruch ba drodze krajowej 32 jest bardzo duży. Dalej można jechać rowerem do Wolsztyna, drogami gminnymi przez Obrę. (zmoderowano - wasiu) W tym rejonie tylko raz jechałem rowerem, drogą 278 z Radowic do Sulechowa i mimo że to była niedziela, to kilka razy minęły mnie duże ciężarówki i nie było to przyjemne. W samej Kargowej nadal produkuje się słodycze ale jest to już firma Nestle w innej lokalizacji.

Gutkowo – Bukwałd
Gutkowo – Bukwałd

Marek Potocki (2020-10-19 12:11:01)

Bardzo chętnie przestane tworzyć alternatywną rzeczywistość, ale nie za bardzo mam pomysł jak ugryźć takie przypadki, żeby w drzazgi nie poszły galerie, historia i rozkłady jazdy. . Gdyby tu chodziło tylko o wyprostowane łuki, to pół biedy. Problem się pojawia, kiedy na korygowanym odcinku były stacje (przykładowo Kąty Wrocławskie – Imbramowice, Ociąż – Ostrów Wlkp, czy solidny kawał linii między Wilkołazem a Niedrzewicą Kościelną). A jak weźmiemy zalaną stacją Skawce, to na skorygowanym odcinku mamy nawet węzeł. Podobny problem jest z dworcami małymi, które zostały wchłonięte przez "duże". Linia była do stacji A, a od pewnego momentu już do B. A w terenie nic się nie zmieniło.

Bielawa Zachodnia
Bielawa Zachodnia

wasiukibic (2020-10-19 09:31:44)

Tylko że inwestycję w infrastrukturę dokonuje się patrząc w perspektywie zapotrzebowania kilkudziesięciu lat naprzód, dla normalnego użytkowania, a nie przez pryzmat pandemii, która prędzej czy później się skończy, i zmniejszonego popytu na przewozy. Z powodu covida Bielawa nagle nie wyparuje, tak samo jak i Dzierżoniów, Świdnica, etc. a kiedy zrobi się już na tyle bezpiecznie, to ludzi z wyżej wymienionych miejscowości powrócą na swoje zwykłe stanowiska pracy czy ławy szkolne, będą chcieli wyskoczyć do ZOO czy Panoramy Racławickiej we Wrocławiu, a ludzie mieszkający we Wro - w Góry Sowie. Tak samo, jak w przypadku wysłania pracowników biurowych do pracy zdalnej nie burzy się biurowców ino koszty stałe trzeba ponosić durś na okrągło, bo za kilka miesięcy/tygodni znów zasiądą w nich ludzie. Przez niemal pół wieku kolej nie odgrywała prawie lub żadnej roli w dowozie pracowników do Bielbawu, Bieltexu, Diory czy Defki (no chyba, że ktoś dojeżdżał na PKP w Dzierży i przesiadał się w autobus miejski), a kolej pasażerska odrodziła się już po upadku wyżej wymienionych zakładów, więc jej powrotu nie można wiązać z ich istnieniem czy też nie, bo pomimo ich braku - frekwencja w pociągach jest. W dalszych, śmiałych planach województwa jest przedłużenie kursów pociągów do Srebrnej Góry, być może uda się też odtworzyć pętle pieszycką, która obecnie przebiegałaby przez strefę przemysłową. Budowany jest przystanek Bielawa Centrum, także spokojna twoja rozczochrana - jest potencjał, tylko trzeba go wykorzystać.

Karpacz
Karpacz

et21 (2020-10-18 19:17:58)

Na wielkiego brata nie dam złego słowa powiedzieć - przespałem kilkaset h w pociągach KD, rzeczy na półce, komputer na siedzeniu obok i NIC NIGDY nie zginęło.

Gutowiec
Gutowiec

Przemysław Biały (2020-10-18 16:14:33)

To jest, zgodnie z oznaczeniem, nastawnia dysponująca Gc.

Bydgoszcz Błonie
Bydgoszcz Błonie

mojeblonie.pl (2020-10-18 12:05:48)

https://mojeblonie.p…

Wrocław Główny
Wrocław Główny

Przemek (2020-10-18 03:10:27)

Tor IX funkcjonował w ruchu osobowym również około 2011 roku, w czasie remontu stacji. Kursy np. do stacji Opole Główne.

Jugowice – Walim
Jugowice – Walim

Przemek (2020-10-18 02:53:42)

Owszem, ale dla mnie to skandal, ponieważ utrudnia odtworzenie linii.

Warszawa Rembertów
Warszawa Rembertów

Tommt (2020-10-17 20:03:37)

Prośba o opis grafiki, bo niewiele z niej wynika.

Pelplin
Pelplin

Marek Potocki (2020-10-17 18:39:23)

Niezupełnie. Okienko "stacje w pobliżu" wskazuje najbliższe punkty w kontekście odległości w linii prostej. Swarożyn w linii prostej jest około kilometra dalej.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...