OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Kały
Kały

luke_lok (2020-08-03 11:18:53)

Skrajnik stoi do dziś (sierpień 2020)

Tunel – Sosnowiec Główny (62)
Tunel – Sosnowiec Główny (62)

szkop (2020-08-03 10:48:56)

@Givexnine - racja, via TG też śmigały spaliniaki.

Bytów
Bytów

ACdVL (Andrzej) (2020-08-03 10:40:59)

I to w pewnym stopniu tłumaczy tutaj obecność Jelonka. W pewnym stopniu, bowiem może wtedy kasy PKS-u już tu nie funkcjonowały.

Jawor
Jawor

ACdVL (Andrzej) (2020-08-03 10:37:28)

W takim, panie kolego, że jeśli chodzi o infrastrukturę - to coś tam drgnęło. Twoje zdjęcia zresztą dobitnie to ukazały - ale celowo napisałem komentarz tutaj, gdzie powolny, ale postęp renowacyjny jest nieco mniej widoczny. :)

Kuniów – Smardy (767)
Kuniów – Smardy (767)

ACdVL (Andrzej) (2020-08-03 10:34:36)

Ciekawe, że pomimo widocznego braku obecności jakiegokolwiek pojazdu szynowego tutaj - wciąż sprawne.

Gogolin
Gogolin

ACdVL (Andrzej) (2020-08-03 10:30:03)

Ta nowoczesność strasznie w oczy uderza, ale z drugiej strony grunt, że wnętrze wygląda czysto. Jednak mnie najbardziej zaskakuje ozdoba kolumny po prawej - cóż to takiego jest? Wąż jakowy czy jakaś inna, nieco nietypowa poniekąd, ozdoba?

Hel – bocznice
Hel – bocznice

Damian Grzywna (2020-08-03 10:10:22)

Tak, ta strona bocznicy jest połączona z siecią PLK. Część wjazdowa bocznicy jest wykorzystana jako tor postojowy. Przy byłych "Wczasach wagonowych" jest założona blokada na szynę.

Jawor
Jawor

wasiukibic (2020-08-03 09:49:41)

Bardzo ważne jest zaangażowanie samorządów i lokalnej społeczności: lobbowanie na rzecz remontu, współfinansowanie, wynajęcie powierzchni, konsultacje nt. przyszłej formy. Dobrze, że po wielu latach odwracania się miast od dworców kolejowych, dostrzeżono że są one istotnym elementem przestrzeni i życia miejskiego, więc warto o nie zainwestować i dbać.

Lubawka
Lubawka

wasiukibic (2020-08-02 21:43:46)

Przed tablicami informacyjnymi postawiono wiatę dla podróżnych.

Hel – bocznice
Hel – bocznice

ACdVL (Andrzej) (2020-08-02 20:11:23)

Jak widzę, biorą się ostro (za całość?).. Zastanawiam się, co będzie dalej - czy m.in. tory do portu zostaną zwinięte.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...