OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Lipiny Odrzańskie
Lipiny Odrzańskie (woj. lubuskie)
Lipiny Odrzańskie
Lipiny Odrzańskie (woj. lubuskie)
Pogorzel
Pogorzel (woj. warmińsko-mazurskie)
Pogorzel
Pogorzel (woj. warmińsko-mazurskie)
Pogorzel
Pogorzel (woj. warmińsko-mazurskie)
Pogorzel
Pogorzel (woj. warmińsko-mazurskie)
Pogorzel
Pogorzel (woj. warmińsko-mazurskie)
Pogorzel
Pogorzel (woj. warmińsko-mazurskie)
Stypułów
Stypułów (woj. lubuskie)
Stypułów
Stypułów (woj. lubuskie)
Stypułów
Stypułów (woj. lubuskie)
Stypułów
Stypułów (woj. lubuskie)
Stypułów
Stypułów (woj. lubuskie)
Stypułów
Stypułów (woj. lubuskie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Leszno Dworzec Mały
Leszno Dworzec Mały

lech kaczor (2020-05-26 22:36:58)

To już historia, nastawnia rozebrana w jedną noc.

Trzciniec
Trzciniec

Mateusz Kiszka (2020-05-26 22:27:08)

Co za ładnie utrzymany teren, podmalowane ścianki i misy, kwiatki zadbane, zielone, budynek nienaganny, jednak po prl zostało pozytywne podejście do otoczenia kolejowego, niekiedy.

Baborów – Pilszcz – Opava (325)
Baborów – Pilszcz – Opava (325)

ROPA Poznań (2020-05-26 22:22:01)

Chyba Kolega nie gniewa się za uwagę a jeszcze jedno pociągi kursują tym mostem szkoda ze to tak daleko fotografuję mosty i wiadukty kolejowe na wystawę (edit wasiu: Proszę o używanie znaków przestankowych (!!!), bo czasem mam problem, jak podzielić wypowiedź, aby miała właściwy sens.)

Wąbrzeźno Miasto
Wąbrzeźno Miasto

Paweł (2020-05-26 21:43:01)

Nawet pani z walizką już czeka na pociąg.

Modła
Modła

wasiukibic (2020-05-26 21:18:45)

Jak już tak bardzo chcieli oszczędzić na utrzymaniu, to wystarczyło "uprościć" układ torowy i SRK do toru głównego i głównego dodatkowego + okamerowanie głowicy od strony Leszna Górnego, aby dyżurny na dworcu miał wgląd, co się tutaj dzieje - można by dzięki temu wyłączyć z eksploatacji nastawnie wykonawczą i kilka etatów. Niedawno tak zrobiono w Mościsku Dzierżoniowskim. Teraz nawet jak KD dokupi w końcu szt, to będzie kłopot, żeby zagęścić takt.

Chełmno
Chełmno

Patryk Krzywiński (2020-05-26 17:39:41)

Niestety tego już nie ma, tzn budynek stoi, ale został przekształcony w sklep elektryczny stan maj 2020.

Olsztyn Główny
Olsztyn Główny

Michał Kłosowski (2020-05-26 15:59:47)

Obecnie najprędzej kartkę za siatką wagonu towarowego znajdziemy, gdy ten zostaje odpisany przez rewizora na torach dodatkowych tytułem jakieś awarii (najczęściej hamulcy).

Koronowo
Koronowo

Michał Kłosowski (2020-05-26 15:57:05)

Przesympatyczny skład!

Żagań
Żagań

Stanisław B (2020-05-26 15:08:40)

W 2011 roku była jeszcze czynna i chyba właśnie wtedy ją zamknięto. Przed remontem dworca na oknie dawnej kasy wisiała kartka z informacją o dacie zamknięcia. Mam gdzieś zdjęcie, jak znajdę to dopiszę.

Żagań
Żagań

wasiukibic (2020-05-26 13:42:20)

Zarówno SKP na wschodniej głowicy jak i wykonawcza Żg2 na zachodniej zburzone w zeszłym roku. Wykonawcza Żg1 kilkanaście lat temu, jak nie lepiej. Może jeszcze się uchowała nastawnia przy górce rozrządowej.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...