OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Bielawa Centralna
Bielawa Centralna

Jacek2004 (2020-08-07 22:46:39)

Tam jest jakiś problem z pozwoleniem budowlanym który się ciągnie od wielu miesięcy. Przystanek miał być uruchamiany najpierw w marcu, później w czerwcu a wg PLK-i ma być czynny od 30 sierpnia. Ale i ten termin chyba nie zostanie dotrzymany..

Wrocław Główny – Jedlina Zdrój (285)
Wrocław Główny – Jedlina Zdrój (285)

Jacek2004 (2020-08-07 22:39:53)

Na Kraszowicach ewidentnie coś się zaczyna dziać. Wczoraj widziałem tam nowe sprzęty budowlane, przywieźli też trochę nowych podkładów i jakieś płyty. Na ulicy Kraszowickiej przecież zrobiony został nowy przejazd drogowy więc o żadnej rozbiórce nie ma mowy. Myślę, że Przedmieście - Kraszowice będzie również niejako przy okazji wyremontowany.

Marczów
Marczów

ROPA Poznań (2020-08-07 22:22:31)

Bardzo podobają mi się budynki gdzie jest połączenie drewna z murem, czy to ceglanym czy betonowym. Przyszła mi na myśl stacja Dygowo na linii Białogard-Kołobrzeg, tez jest zastosowane takie rozwiązanie. Przez Marczów chyba nic teraz nie kursuje.

Reda
Reda

ROPA Poznań (2020-08-07 22:08:33)

Bardzo ładnie odnowiony budynek, żeby takich przybywało.

Gościkowo
Gościkowo

ROPA Poznań (2020-08-07 21:39:30)

Byłem tam ale w Gościkowie Paradyżu, jest tam olbrzymi Klasztor i Seminarium Duchowe woj lubuskiego. Niestety, jak się jest z wycieczką, trudno wpadać na dworzec, choćby były. Pozdrawiam autora. W podobnym stylu były budynki /niższe/ na linii Szamotuły - Sieraków, min. Binino, Kikowo.

Bielawa Zachodnia
Bielawa Zachodnia

ACdVL (Andrzej) (2020-08-07 17:44:38)

W 2012 roku było tak: https://www.youtube.… Przepraszam, że film czarno biały, ale tylko tak mogłem podkreślić powolną śmierć, która wtedy otaczała miejscową kolej.. Drugą część, jeślibyś zechciał obejrzeć, podsyłam tutaj: https://www.youtube.… Filmograf ze mnie średni - ale chciałem moimi filmami pobudzić ludzi do myślenia. I w pewnym sensie, w pewnym stopniu - pewnie się udało, mimo niewielkiej liczby wyświetleń i jakości.. :)

Włoszczowa
Włoszczowa

a (2020-08-07 16:43:28)

Kasa niestety już dawno nieczynna.

Bielawa Zachodnia
Bielawa Zachodnia

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-08-07 12:25:26)

Niestety do Bielawy mało kto jeżdzi obecnie pociągiem. Sama stacja - obecnie przystanek końcowy, jest położona na peryferiach Bielawy. Kursem "Wielka Sowa" Wrocław godz. 12:08 przyjechało 15 osób a o godz. 13:39 odjechała 1 osoba. Być może gdyby był czynny przystanek "Centralny" byłoby większe zainteresowanie. Ale komunikacja autobusowa w powiecie dzierżoniowskim ma dobre pokrycie liniami. Na każdym przystanku, czego nie ma nawet w Poznaniu, są wyświetlacze dynamiczne o kursach. Wogóle ruch na całej linii D5 Legnica - Kamieniec jest bardzo mały, jedynie na odcinku Świdnica - Jaworzyna Śl. można liczyć średnio po 25 osób na kursie. Więcej pasażerów jest na linii D16 ale tylko z Wrocławia do Świdnicy.

Bielawa Zachodnia
Bielawa Zachodnia

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-08-07 12:15:16)

Tor prawdopodobnie realnie istnieje do tego miejsca: https://goo.gl/maps/… Ale ze względu na bujną roślinność można to tylko stwierdzić na podstawie zdjęcia lotniczego. W każdym razie, na moście tu już ich nie ma: https://goo.gl/maps/…

Bielawa Zachodnia
Bielawa Zachodnia

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-08-07 12:10:13)

Dzisiaj tego rozjazdu już nie ma, po remoncie linii został zlikwidowany.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...