OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

16 września 2020 Baza otrzymała trzy nowe funkcjonalności. Pierwszą z nich jest możliwość filtrowania zdjęć po autorze w galeriach poszczególnych obiektów. Druga to filtr tagów w galeriach poszczególnych użytkowników, a trzecia – galeria zbiorcza generowana dla konkretnego autora. Będzie ona przydatna, gdy jego materiały dodawane są z różnych kont.

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Kochanowice
Kochanowice (woj. śląskie)
Kochanowice
Kochanowice (woj. śląskie)
Orneta
Orneta (woj. warmińsko-mazurskie)
Orneta
Orneta (woj. warmińsko-mazurskie)
Orneta
Orneta (woj. warmińsko-mazurskie)
Orneta
Orneta (woj. warmińsko-mazurskie)
Orneta
Orneta (woj. warmińsko-mazurskie)
Pyskowice
Pyskowice (woj. śląskie)
Dzierżno
Dzierżno (woj. śląskie)
Zabytkowa Kopalnia Srebra
Zabytkowa Kopalnia Srebra (woj. śląskie)
Hadle Szklarskie
Hadle Szklarskie (woj. podkarpackie)
Hadle Szklarskie
Hadle Szklarskie (woj. podkarpackie)
Hadle Szklarskie
Hadle Szklarskie (woj. podkarpackie)
Zagórze koło Kańczugi
Zagórze koło Kańczugi (woj. podkarpackie)
Zagórze koło Kańczugi
Zagórze koło Kańczugi (woj. podkarpackie)
Zagórze koło Kańczugi
Zagórze koło Kańczugi (woj. podkarpackie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Pyskowice
Pyskowice

Adolf Nowak de Piaskowski (2020-12-01 18:04:36)

Proszę jaki "piękny" "Berlińczyk" typ ET 168 Oranienburg http://www.s-bahn-ga… Czyli i nie tylko w Gdańsku ale i na Śląsku funkcjonowały te "zdobyczne" zugi.

Słobity – Bartoszyce (255)
Słobity – Bartoszyce (255)

subsens (2020-12-01 17:10:05)

W tym przypadku te 60 lat to nic pewnego. Odbudowany tor sięgał co najmniej do Jankówka, a wersje o dalszym przebiegu w kierunku mostu na Drwęcy nie zostały zweryfikowane: https://wmtmk.pl/for… BTW, zgodnie z teorią (którą ad mortem defecatam warto próbować upowszechniać), torowisko musi tu być nadal - pod podkładami.

Słobity – Bartoszyce (255)
Słobity – Bartoszyce (255)

subsens (2020-12-01 16:05:57)

Do połowy l. 90-tych był tu żelbetowy wiadukt o prostokątnym otworze - zlikwidowany ze względu na rosnące gabaryty pojazdów z torfem.

Szczecin Zdunowo
Szczecin Zdunowo

Bogusław Michał Hanć (2020-12-01 15:32:23)

Peron - ten przy starej drewnianej wiacie, [którą zachowano] - ostatnio zmodernizowano: Obiekt dostosowano do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Wykonano pochylnię i antypoślizgową nawierzchnię ze ścieżkami naprowadzającymi dla osób niewidomych i niedowidzących. Zamontowane zostały nowe wiaty, ławki oraz jaśniejsze oświetlenie. Ułatwieniem w podróżach są tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy.

Poznań Starołęka
Poznań Starołęka

tomek j (2020-12-01 15:05:51)

Spędziłem w tych okolicach sporą część dzieciństwa. We wczesnych latach 90 kolejarze na tamtejszych bocznicach (zwanymi Łonami ) często zostawiali takie drezynki ( platformy z kółkami ) a my jako cała dzieciarnia mieliśmy radochę i śmigaliśmy na nich od Fortecznej do Starołeckiej ( Stomila). Wydaję mi się że ostatni raz widziałem tam pociąg zmierzający do Polcoppera około 2003- 2005. Z innych ciekawostek, to do około 1990 przy skrzyżowaniu toru z ulicą Bystrą była budka dróżnika, lub jakaś nastawnia, dokładnie nie pamiętam.

Grzmiąca – Kostrzyn (410/430)
Grzmiąca – Kostrzyn (410/430)

irek (2020-12-01 13:51:37)

- to są raczej marzenia. Puszczenie linii przez Stare Czarnowo wymagałoby odbudowania linii z Pyrzyc do Sobieradza .....@Gerson przedstawienie sytuacji w tej okolicy trafione w punkt! Sam jakiś czas temu przebyłem pieszo, nie cały ten opisany przez ciebie teren, ale jedynie jego szczeciński odcinek. Niestety, ale na tym krótkim odcinku nastąpiły tak głębokie zmiany że tylko kłamy i zwykli polityczni oszuści mogą pierniczyć farmazony o przywróceniu do życia tam dróg żelaznych! Na to wszystko potrzebne są miliardy albo filantrop, szejk naftowy. Pierwszych nie ma, są ważniejsze cele, a ten drugi ma to gdzieś! Inna sprawa. Czy ktoś zwrócił uwagę że jak zaczyna coś się "kręcić" w temacie przywrócenia jakiejś linii czy też jej kawałka to dziwnym trafem w pustych lokalnych sakiewkach znajduje się kasiorka aby w trybie przyspieszonym pierdyknąć tam ...ścieżkę rowerową?! Czy ktoś prześledził jaka jest frekwencja na tych nowo powstałych ścieżkach rowerowych? Ja znam jedną! To częściowo zlikwidowana linia 376 na odcinku Grodzisk Wielkopolski - Opalenica. To jest perfekcyjnie przygotowana pod każdym względem trasa miłośników welocypedów. Ilekroć tam przejeżdżam samochodem ruch jest znaczy, a w w dni wolne/świąteczne jeszcze większy.

Braniewo
Braniewo

basia (2020-12-01 11:32:56)

Czy w budynku dworca znajdują się mieszkania?

Żagań
Żagań

Givexnine Poznań (2020-12-01 11:14:01)

Dziwną jest likwidacja pociągu do Berlina - niedawno (chyba jeszcze w tym roku) woj. dolnośląskie zapewniało, że kursowanie pociągu zostanie utrzymane minimum do 2022, a tymczasem już teraz został on zlikwidowany, nie widnieje nawet w rocznym rozkładzie jazdy. Chyba, że jechać będzie bez zatrzymania w Żaganiu i Żarach, a może ma to związek z wznowieniem EC Wawel, który częściowo pokrywa się z "Pociągiem do kultury".

Sieniawa Żarska
Sieniawa Żarska

wasiukibic (2020-12-01 10:35:24)

No tak, te nieszczęsne "obiegi" taboru powodowały (i często do tej pory powodują) niedostosowanie pojemności taboru do zapotrzebowania, lub (co gorsza) kuriozalne godziny kursowania. Pal licho, jak tylko w jedną stronę kurs był typowym podsyłem (co i teraz jest praktykowane). Koncentrując się jednak na wyżej wymienionych okolicach. Bipę pędzono z Żagania do Lubska jako popołudniowy kurs, co w sumie na przełomie lat 80./90. mogło wydawać się sensowne, bo Żagań był wtedy węzłem, na którym pracowało kilkaset osób, w dodatku pełną parą pracowały miejscowe fabryki tekstylne, czy tez "Zamex", ale w praktyce byłem świadkiem czego innego. Nie wiem, czy miałem takie szczęście, czy po prostu była to sytuacja permamentna, przez nikogo niezweryfikowana. Kurs powrotny z Lubska raczej na pewno nie wymagał obsady aż tak pojemnego taboru, gdyż było to już grubo po zakończeniu zmiany "Luweny", fabryki butów, "Magnolii", "Nowaru" etc. W dodatku (co widziałem naocznie) mnóstwo pracowników z okolicznych wiosek dojeżdżało autobusami (bądź regularnymi kursami, bądź "przewozami pracowniczymi").

Leszno
Leszno

Arek Stamm (2020-12-01 10:22:08)

Zmieniłbym opis zdjęcia, ponieważ na pierwszym planie są zasobniki do nawęglania parowozów, a nie do napełniania zbiorników piaskiem. Elementu urządzeń do napełniania piaskiem widać w tle, za żurawiem wodnym.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...