OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

2 marca 2021 W dniu dzisiejszym na stronę trafiła duża nowość, w postaci uaktualnionego silnika mapy. Najbardziej widoczną zmianą jest to, że logujący się użytkownicy otrzymują do wglądu nowe warstwy podkładów mapowych.
Niestety zmiana pociągnęła za sobą sporo modyfikacji we wnętrzu strony. O ile starałem się wszystkie potencjalne błędy znaleźć i usunąć, o tyle prawdopodobnie na wszystkie nie trafiłem. W razie gdybyście natrafili na jakieś nieprawidłowe zachowania związane z mapą, piszcie na adres marek@ bazakolejowa.pl Dziękuję za wyrozumiałość i współpracę!
Informacja dla wszystkich, którym nie działa na telefonach, tabletach i innych urządzeniach mobilnych: Należy wyczyścić pliki cookie i dane przeglądania dla strony. Po przeładowaniu strona wygląda już jak powinna.

23 lutego 2021 Ze względów nie do końca zależnych od redakcji czasowo wstrzymujemy działalność działów bibliotecznych. Przepraszamy za niedogodności.

16 września 2020 Baza otrzymała trzy nowe funkcjonalności. Pierwszą z nich jest możliwość filtrowania zdjęć po autorze w galeriach poszczególnych obiektów. Druga to filtr tagów w galeriach poszczególnych użytkowników, a trzecia – galeria zbiorcza generowana dla konkretnego autora. Będzie ona przydatna, gdy jego materiały dodawane są z różnych kont.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Rogoźnica
Rogoźnica (woj. dolnośląskie)
Rogoźnica
Rogoźnica (woj. dolnośląskie)
Rogoźnica
Rogoźnica (woj. dolnośląskie)
Rogoźnica
Rogoźnica (woj. dolnośląskie)
Rogoźnica
Rogoźnica (woj. dolnośląskie)
Rogoźnica
Rogoźnica (woj. dolnośląskie)
Rogoźnica
Rogoźnica (woj. dolnośląskie)
Rogoźnica
Rogoźnica (woj. dolnośląskie)
Rogoźnica
Rogoźnica (woj. dolnośląskie)
Rogoźnica
Rogoźnica (woj. dolnośląskie)
Racot
Racot (woj. wielkopolskie)
Skoczów
Skoczów (woj. śląskie)
Skoczów
Skoczów (woj. śląskie)
Łomnica
Łomnica (woj. dolnośląskie)
Łomnica
Łomnica (woj. dolnośląskie)
Łomnica
Łomnica (woj. dolnośląskie)

Obiekty ostatnio skomentowane

Gorzów Wielkopolski
Gorzów Wielkopolski

pt47-106 (2021-04-10 22:24:31)

W którym miejscu była powozownia w Gorzowie??

Jaworze Jasienica
Jaworze Jasienica

Andrzej Wysocki (2021-04-10 22:14:05)

W dzienniku "Der Oberschlesische Wanderer", nr 119, z soboty 25.05.1890, Königliches Eisenbahn-Betriebsamt ogłosił ofertę handlową (w wolnym tłumaczeniu): "Specjalne pociągi z Katowitz [Katowice] do Bielitz [Bielsko] i Ernsdorf [Jaworze Jasienica] jadą rano z Beuthen [Bytom] i Gleiwitz [Gliwice]. Aby ułatwić zwiedzanie Bielitz, Ernsdorf'u i okolicznych gór w Austrii, w pierwsze i drugie święto Zielonych Świątek oraz od tej pory w każdą niedzielę do odwołania, będą uruchamiane specjalne pociągi rozrywkowe [dzisiaj wycieczkowe] z Katowitz do Dzieditz [Dziedzice] lub Ernsdorf (...). W przypadku tych pociągów bilety powrotne na podróż w obie strony do Ernsdorf ze stacji Kattowitz [Katowice], Königshütte [Chorzów], Beuthen [Bytom], Morgenroth [Ruda Śl. Chebzie], Zabrze, Gleiwitz [Gliwice], Emanuelsegen [Katowice Murcki], Tichau {Tychy], Pless [Pszczyna] są wydawane w cenie pojedynczego przejazdu. Dokładne ceny biletów dostępne są w kasach biletowych. (...) Stemplowanie na drogę powrotną nie jest wymagane. Wyłącza się przerwy w jeździe. Bilety dla dzieci wydawane są za połowę ceny, zgodnie z taryfą pasażerską. Nie przyznaje się bezpłatnego limitu bagażu. - Na stacjach od Beuthen lub Gleiwitz do Kattowitz będą używane odpowiednio wyznaczone wagony przelotowe" [czyli bezpośrednie, podłączone do pociągów rozkładowych]. Wyjazd: odjazdy - z Gliwic 5.07, z Bytomia 5.04, z Katowic 6.05, przyjazd - do Bielska 7.42, do Jaworza 8.27. Powrót: z Jaworza 18.11, w Katowicach 21.13, w Bytomiu 22.05, w Gliwicach 22.10. Ceny biletów II i III klasy do Jaworza wynosiły w pruskich markach z Gliwic 5,70 i 3,80, z Bytomia 5,20 i 3,50, z Katowic 4,10 i 2,80. Dla porównania gazeta z tym ogłoszeniem kosztowała 10 fenigów (0,10 marki).

Ostrowite Cukrownia – Brodnica Wąskotorowa
Ostrowite Cukrownia – Brodnica Wąskotorowa

Watermarines (2021-04-10 17:37:11)

https://goo.gl/maps/… tu widać tor kolejki Ostrowickiej i latający tor, https://goo.gl/maps/… tutaj tor zaasfaltowany 3/4 w Ruszkowie na zakręcie, https://goo.gl/maps/… tu 1 tor wąskotorówki w asfalcie, https://goo.gl/maps/… a tu tor pod warstwą asfaltu i świeżutka rozbiórka.

Szczecin Wzgórze Hetmańskie
Szczecin Wzgórze Hetmańskie

ROPA Poznań (2021-04-10 17:21:20)

Praktycznie jest to jedyny zachowany egz. SN-61; kocioł ogrzewczy typu Clayton został zdemontowany. Drugi był /byłem w 2016r/ odbudowywany w Skansenie Chabówka. Była sobota, nikt nie chciał mnie pokazać w hali jego stanu. Może ktoś z Kolegów wie, jak sytuacja się ma na chwilę obecną.

Strzelce Krajeńskie Osiedle
Strzelce Krajeńskie Osiedle

ROPA Poznań (2021-04-10 17:12:01)

To są "marzenia ściętej głowy". Region Gorzowa chce mieć połączenie ze Szczecinem przez Myślibórz i Stargard. Wyjazd byłby ze stacji Gorzów Wieprzyce. Rozmawiałem o tym z Prezydentem Gorzowa. Natomiast w "innych głowach" powstaje plan zbudowania łącznika w Kostrzynie, aby pociąg z Gorzowa mógł z górnego poziomu stacji skręcić na Szczecin Która koncepcja 'zwycięży" nie wiem. Decyzja zapadnie w Zielonej Górze, bo to stolica województwa lubuskiego.

Tuchola – Koronowo (241)
Tuchola – Koronowo (241)

Alfonso (2021-04-10 14:24:41)

Szybciej by poszło kilofem, tak jak na innych szlakach.

Ocice – Rzeszów Główny (71)
Ocice – Rzeszów Główny (71)

Anonimowy (2021-04-10 14:24:13)

@wasiukibic: No wiadomo. Od rozkładu 2021/2022 mają jeździć elektryczne składy pasażerskie, dzięki czemu zaoszczędzi się na taborze spalinowym. Cóż, w okolicach do elektryfikacji pozostaje jeszcze fragment linii kolejowej nr 25 z Chmielowa do Dębicy, który ma spore znaczenie dla ruchu towarowego oraz pasażerskiego.

Szczecin Pogodno
Szczecin Pogodno

Cezary Mirowski (2021-04-10 13:22:12)

Wiata trzyma się dzielnie, szyny rdzewieją w tokach. Otoczenie to jedna wielka tragedia. Co się dzieje z projektem SKM, przecież zajob to nie jedyna wymówka?!

Mysłowice Franciszek
Mysłowice Franciszek

113 (2021-04-10 13:21:42)

@Buczek21: A co to znaczy "A Ci to są już na, to się z tego śmieją przy piwie"? Przecież górnictwo jest ważne, a cała sprawa jest poważna. Owszem, możesz mieć rację co do tego, że czasami opłaca się wybudować kopalnię od nowa, ale należy wspomnieć że koszt budowy infrastruktury tani nie jest. Szczególnie budowa dróg i kolei która miałaby dojeżdżać do kopalni ma swoją sumę. Prawo musi być zmienione, a szerzenie dyrdymałów Moim zdaniem na terenie Rzeczpospolitej Polskiej wydobywanie surowców naturalnych powinne robić to polskie firmy, a nie zagraniczne koncerny, które nie będą się nikogo słuchać. A wspomniana sytuacja przez Buczka jest w zasadzie wykorzystywana przez niektóre osoby do swych niezbyt dobrych celów. Co do elektrowni węglowych to sytuacja może być taka sama w Polsce jak w Niemczech, czy Szwecji gdzie niedawna zima dała swoje we znaki. Ja żadnej Unii nie chciałem ani innych politycznych durnoctw, które nic nikomu nie dają. Trzeba myśleć przyszłościowo.

Katowice – Legnica (137)
Katowice – Legnica (137)

Staszek (2021-04-10 12:17:19)

w odp. na #15: Wasiu, dokładnie - pisałem o realiach czasu projektu i budowy KRR. Nie o dniu dzisiejszym.

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...