OBK logo Ogólnopolska Baza Kolejowa

Ogólnopolska Baza Kolejowa

Witaj w najstarszej w Polsce bazie informacji o sieci kolejowej. Znajdziesz tu najobszerniejszy spis linii, stacji, przystanków, posterunków i innych obiektów kolejowych które istnieją bądź istniały na terenie Polski. Oprócz samego spisu do Twojej dyspozycji oddajemy bogatą galerię zdjęć, informacji o stanie obecnym i historii tych obiektów. Zapraszamy do odkrywania historii kolejnictwa w naszym kraju!

Informacje:

12 września 2019 Po krótkiej przerwie wracamy z możliwością dodawania komentarzy. Ich zakres i sposób zamieszczania pozostaje jak dotychczas. Zmieniamy za to zasady zamieszczania nowych wpisów. Będą one podobne do umieszczania materiałów w galeriach. Komentować może każdy, zalogowany lub nie, z tym że wszystkie wpisy przed pojawieniem się na stronie będą przechodzić przez akceptację administratorów. Spowolni to wprawdzie proces publikacji, ale pozwoli zachować dużo wyższą jakość niż do tej pory.Mbr> Zapraszamy do ponownego komentowania materiałów!

05 września 2019 Wprowadzamy dwie innowacje do galerii. Pierwsza, to podział galerii na dwa główne działy – infrastrukturę i tabor. Nad zdjęciami można wybrać aktualny rodzaj widoku (infrastruktura, tabor lub oba). Na razie dostępna jest tylko taka podstawowa funkcjonalność, z czasem planujemy jej rozwój.
Druga, to możliwość podglądu swoich zdjęć, które zostały wysłane na serwer, ale jeszcze nie zatwierdzone przez redakcję.

19 sierpnia 2019 W związku z coraz niższym poziomem zarówno nadsyłanych materiałów jak i dyskusji, od dzisiejszego dnia wprowadzamy następujące zmiany:

  • Bezterminowo zawieszony zostaje dział komentarzy.
  • Liczba zdjęć przesyłanych do redakcji zostaje ograniczona do 10 na dobę.
  • Wszystkie zdjęcia trafiające do bazy, przed publikacją będą przechodzić akceptację redakcji. Przypominamy przy tym, że fakt pojawienia się zdjęcia w galerii nie oznacza, iż trafia ono tam na zawsze. Redakcja zastrzega sobie prawo do wycofywania i przywracania nadesłanych materiałów.

11 stycznia 2019 Jako że w Bazie pojawia się coraz więcej komentarzy, mających charakter wycieczek personalnych, od dnia dzisiejszego zawieszamy możliwość dodawania wpisów przez osoby niezalogowane. Ponadto wprowadzamy możliwość bezpośredniego kontaktu (przez formularz mailowy) z każdym komentującym. Przepraszamy za utrudnienia i liczymy na podniesienie jakości tego elementu strony.

6 października 2018 W związku z poważną zmianą sposobu dystrybucji mapy przez serwis Google (duże ograniczenie ilości darmowych wyświetleń przy jednoczesnym drastycznym podniesieniu cen za dodatkowe), od dzisiejszego dnia z naszej mapy znikają warstwy tego dostawcy.

starsze:

Ostatnio dodano zdjęcia

Obiekty ostatnio skomentowane

Poznań Wola – bocznice
Poznań Wola – bocznice

Stanisław Pikul (2020-07-15 07:14:53)

To, że przewidziano bocznicę do WZMot i lotniska w czasie budowy ówczesnej trasy E-8 to nie wątpię, mam jednak wrażenie że sama budowa miała miejsce kilka lat później - w czasach stanu wojennego. Niestety, nic na ten temat nie można znaleźć w ówczesnej literaturze (co nie dziwi) i wymaga sięgnięcia głębiej do archiwów. Może kiedyś tam uda się dotrzeć?

Poznań Wola – bocznice
Poznań Wola – bocznice

Stanisław Pikul (2020-07-15 07:04:17)

Trudno spierać się o rok czy dwa jeżeli chodzi o datowanie zdjęcia - ostatni trolejbus przejechał Dąbrowskiego na początku 1970 r. to najpóźniejsza data jaką można tutaj przyjąć. Budowa zachodniego wylotu E-8 była prowadzona w okresie lipiec 1974 - grudzień 1975 a więc jednak wyraźnie później - wtedy też zlikwidowano ten przejazd.

Gniezno
Gniezno

Przemysław Warczyński (2020-07-15 05:11:27)

Przez lipiec i sierpień 2020r. jest większa szansa na zwiedzanie: wtorek, niedziela, 12.00, 13.00, 14.00.

Pszenno
Pszenno

Tommt (2020-07-14 22:09:29)

Odp. #2 Dziękuję za info. Szkoda, że nie położyli toru z drugiej strony peronu, tak by funkcjonowała mijanka. Miejmy nadzieję,że wolne miejsce pozostanie by za jakiś czas powstała mijanka czy nawet pełnowymiarowa stacja, o ile przedsiębiorcy będą chcieli korzystać z transportu szynowego.

Wrocław Główny – Międzylesie – (Lichkov) (276/481)
Wrocław Główny – Międzylesie – (Lichkov) (276/481)

Givexnine Poznań (2020-07-14 21:04:18)

Ja też robiłem panoramę - https://www.bazakole…

Żary
Żary

Givexnine Poznań (2020-07-14 20:57:06)

Mi chodziło o ogólny remont, bo w Żarach, niewielkim już kosztem można sprawić, że dworzec będzie wyglądał tak jak w Żaganiu - a tamtejszy wewnątrz po remoncie prezentuje się świetnie. Przede wszystkim podłoga, ale i np. brzydkie oprawy na świetlówki, czy opancerzone roletą okienko kasy, ogólny brak ładu. Ale, żeby nie było, że się czepiam, to i tak w Żarach jest teraz znacznie lepiej, niż to było kilka lat temu. A bar, czy każdy inny przybytek, który ściągnie tam ludzi jest jak najbardziej pożądany, i tu znowu odwołam się do Puszczykówka, w którym nikt się nie przesiada, bo stacja nie jest węzłem, ilość połączeń jest podobna jak tutaj, nie ma tylko żadnego pociągu TLK/IC, średnia wymiana pasażerska mieści się w tym samym zakresie, miejscowość jest czterokrotnie mniejsza, a funkcjonuje tam od lat i dobrze prosperuje bufet i kiosk, który na brak klientów na pewno nie narzeka. I tak samo kwestia kasy, nie musi być czynna cały dzień, wystarczyłoby na 30 min. przed odjazdem pociągu, w Skokach k. Wągrowca, w Wielkopolsce, gdzie wymiana pasażerska sięga niecałych 500 osób na dobę kasa funkcjonuje na takich zasadach, a w takim Żaganiu już nie.

Otwock
Otwock

Givexnine Poznań (2020-07-14 20:47:17)

Planowany jest remont dworca - https://www.transpor…

Żary
Żary

ACdVL (2020-07-14 20:11:19)

Jak widzę, oprawy MESKO wciąż na straży oświetlenia. :)

Motycz
Motycz

ACdVL (2020-07-14 20:10:04)

Tak. Będą zawody - kto głębiej się zanurzy. :) Niemniej jednak ja sądzę, że głupotą było robienie czegoś takiego. Już pomijam fakt, że sam mam pewne lęki przestrzenne - ale i z tego powodu za odwalenie takiej kity ktoś powinien beknąć - wszak nie tylko ja zapewne je mam i nie ja jeden mam wrażenie głupoty kryjącej się w tym "niezwykłym arcydziele dna sięgającym"..!

Gdańsk Kokoszki
Gdańsk Kokoszki

Moniczka (2020-07-14 19:14:05)

Można tam wejść do środka czy nie bardzo???

| Dalej ==»

Do zapisu

Trwa zapis, proszę czekać...